• Od 21 do 24 listopada br. transport maszyny TBM będzie przemieszczał się drogami ekspresowymi S17 i S19, co będzie wiązało się z utrudnieniami dla kierowców
  • Tak jak do tej pory konwój będzie wyruszał nocą ok. godziny 22 i kończył przejazd najpóźniej o godzinie 6 rano
  • W czwartek (24 listopada) konwój zakończy ten etap podróży na MOP-ie Bukowa w woj. podkarpackim
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Minkiewicz podał, że w trakcie przejazdu konwoju przez woj. lubelskie od poniedziałku (21 listopada) do czwartku (24 listopada) ruch w nocy na drogach ekspresowych S17 i S19 będzie znacznie spowolniony. Przekazał, że transport będzie się poruszał z prędkością od 30 do 10 km/h i kierowcy nie będą mieli możliwości wyprzedzenia go. "Możliwe są zatory" – przekazał i poprosił kierowców, aby w miarę możliwości korzystali z tras alternatywnych.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Jak poinformował, w poniedziałek (21 listopada) o godz. 22 transport wyruszy z MOP Wola Korycka (woj. mazowieckie), po ok. godzinie przekroczy granicę woj. lubelskiego, o godz. 1 zatrzyma się na 45 minut przy węźle Skrudki, a dalej przez węzeł Kurów Zachód wjedzie na S12. We wtorek ok. godz. 4.30 konwój zatrzyma się na MOP Markuszów, gdzie pozostanie do godz. 22.

We wtorek (21 listopada) o godz. 22 transport wyruszy z MOP Markuszów o godz. 22, o północy dotrze do węzła Lublin Sławinek, gdzie będzie się kierował drogą ekspresową S19 Via Carpatia w kierunku Rzeszowa. Postój planowany jest w środę od godz. 00.50 do 1.35 w okolicach węzła Lublin Węglin. Natomiast o godz. 5 transport dotrze do MOP Rudnik przed Kraśnikiem, gdzie zaplanowano postój.

W środę (23 listopada) o godz. 22 zaplanowano wyjazd konwoju z MOP Rudnik. Po ok. 20 minutach pojazdy dotrą do węzła Kraśnik Północ, a po kolejnych ok. 30 minutach do węzła Kraśnik Południe. 45-minutowy postój przewidziano w MOP Janów Lubelski w czwartek ok. godz. 1.30. Następnie pojazdy przejadą między węzłami Janów Lubelski Południe a Lasy Janowskie, gdzie w trakcie przejazdu planowane jest wstrzymanie ruchu w obu kierunkach na co najmniej godzinę.

Przejazd zakończy się w czwartek (24 listopada) po godz. 4 na MOP Bukowa (woj. podkarpackie), gdzie konwój będzie stał do godz. 22.

Maszyna typu TBM, o średnicy ponad 15 m, przypłynęły do Szczecina z Hiszpanii. Stamtąd została spławiona Odrą do Opola, a do Babicy, w województwie podkarpackim, dotrze drogami. Tam posłuży do wydrążenia ponad dwukilometrowego tunelu, który będzie usytuowany nawet 100 m pod powierzchnią terenu. TBM będzie przewożony w trzech konwojach składających się łącznie z czternastu zestawów transportowych – złożonych z ciągnika lub ciągników balastowych i specjalistycznych platform. Najcięższy z zestawów będzie ważył blisko 500 ton i będzie miał długość ponad 74 metrów i szerokość 9 metrów.

Autor: Piotr Nowak