Krzysztof Hołowczyc wystartuje z pilotem Łukaszem Kurzeją w Rajdzie Dakar 2024. Ścigać się będą w specjalnie przygotowanym Mini, które jest w trakcie przygotowań przez niemiecki zespół X-Raid. Auto jest już niemal gotowe, a jego premiera ma odbyć się jeszcze w grudniu 2022 r.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Początkowo były nawet plany na start w Dakarze 2023, jednak samochód w tym wypadku byłby przygotowywany niemal do dnia startu rajdu, co uniemożliwiłoby wykluczenie chorób wieku dziecięcego rajdówki, ustawienia auta i dopasowania się do niego.

Będą jechać dieslem na biopaliwo

Co ciekawe rajdowe Mini jest napędzane silnikiem diesla, który będzie zasilany biopaliwem. Choć dziś coraz częściej idzie się w stronę elektryfikacji, "Hołek" przyznał, że cały czas widzi przyszłość w silnikach tłokowych. Przekonuje, że zaawansowana techniczne i dopracowana technologia silników spalinowych potrzebuje jedynie paliwa, które sprawi, że będą ekologiczne.

Zanim ekipa wystartuje w tym bardzo wymagającym rajdzie, najpierw chcą wygrać Puchar Baja. Przez ten czas samochód będzie przygotowywany i poprawiany, a Kurzeja będzie mógł nabrać nieco doświadczenia w pilotowaniu na pustynnych terenach, w których jeszcze nie przyszło mu jeździć. Najbliższe zmagania będą więc poligonem doświadczalnym przed Dakarem 2024.

Sponsorem firma z Gdańska. Widzą tylko zwycięstwo

Wsparcie w osiągnięciu celu Polaków zapewnia polska firma Procam zajmująca się rolnictwem i biotechnologią. Jak powiedział na konferencji prezes Jarosław Peczka, firma z Gdańska w przyszłości być może zechce też zająć się sektorem motoryzacyjnym i zajmie się produkcją biopaliw.

Zarówno załoga, jak i sponsor są bardzo zdeterminowani nie tylko, by walczyć w czołówce, ale przede wszystkim, by osiągnąć swój cel i zwyciężyć w Dakarze. Polacy są przekonani, że uda się stanąć na najwyższym stopniu podium. Zarówno sponsor, jak i załoga powtarza, że innej opcji niż zwycięstwo nie widzą.

Pozostaje obserwować przygotowania i trzymać kciuki, aby w pełni polska załoga zwyciężyła w tym wyjątkowo trudnym rajdzie.