RX to najbardziej popularny model Lexusa, od wprowadzenia tego SUV-a na rynek w 1998 r. sprzedano już ponad 2 mln egzemplarzy.

Jesienią 2015 r. na salonie we Frankfurcie zaprezentowano czwartą generację RX-a. Wprowadzono w niej wiele zmian, aby ten SUV ;asy premium był jeszcze bardziej luksusowy i bezpieczny.

Nowy RX został wydłużony o 120 mm i poszerzony o 10 mm. Wydłużenie auta pozwoliło na zwiększenie rozstawu osi o 50 mm – to dało więcej miejsca na nogi bez potrzeby zmniejszania pojemności bagażnika.

Prześwit nowego RX-a zwiększono o 10 mm.

Widoczną zmianą jest inne położenie słupków przednich i tylnych. Przednie zostały cofnięte, a tylne mocniej pochylono. Z przodu dodano dolny spoiler, co pozwoliło skierować strumień powietrza pod podwozie i zmniejszyć współczynnik oporu powietrza Cx do 0,32.

Wersja hybrydowa RX 450h ma tylny dyfuzor pod zderzakiem.

Nowy RX ma reflektory diodowe w kształcie litery L. W pakiecie ekskluzywnym RX wyposażany będzie w 18 diod rozmieszczonych wokół reflektorów – zapalają się one kolejno, od środka auta na zewnątrz, po włączeniu kierunkowskazu.

Zmiany wprowadzono także w kabinie nowego Lexusa RX, np. przednie fotele obniżono o 19 mm – daje to większą przestrzeń na głowami kierowcy i pasażera.

Nowością jest też – po raz pierwszy zastosowane w Lexusie – ułatwione otwieranie pokrywy bagażnika: wystarczy dotknąć emblematu marki na klapie, aby uniosła się ona do góry.

Emblemat można dotknąć np. łokciem lub dłonią w rękawiczce.

W wersji hybrydowej RX 450h dostępny jest kreator brzmienia układu dolotowego. O co chodzi? O dźwięk, który brzmi rasowo i sugeruje, że auto ma potężną moc.

Zmianą, której nie widać jest lepsze wygłuszenie auta – dotyczy to uszczelek szyb, progów, wnętrza drzwi, podłogi, deski rozdzielczej.

Widoczną z zewnątrz zmianą są nowe wzory felg 18- i 20-calowych. Po raz pierwszy w Lexusie dostępne będą felgi w kolorze białym.

Oczywiście nowy RX wyposażony jest we wszelkie dostępne układy zwiększające bezpieczeństwo i poprawiające komfort – znane z poprzedniej wersji RX-a lub innych modeli Lexusa.

Nowy RX w drugiej połowie września 2015 r. pojawił się na krótko w salonach Lexusa w Polsce – podczas jednodniowych prezentacji. Na stałe wjedzie do nich pod koniec roku.

W Polsce dostępna będzie wersja benzynowa RX 200t oraz hybrydowa RX 450h.

Cena promocyjna (do 31 grudnia 2015 r.) wersji RX 200t wynosi 234 900 zł, a hybrydowej 450h – 309 tys. zł.