Mercedes-Benz Urban eTruck jest propozycją producenta ze Stuttgartu, mającą zrewolucjonizować transport w obszarach zurbanizowanych, zwiększającą czystość miejskiego powietrza i redukującą hałas. Pojazdy elektryczne i autonomiczne są obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się obszarem rynku, a wzrastająca liczba ludności w miastach i coraz bardziej restrykcyjne normy emisji zanieczyszczeń, stawiają nowe wyzwania przed producentami samochodów użytkowych.

Odpowiedzią Mercedesa na problemy dużych aglomeracji ma być elektryczna, sześciokołowa ciężarówka o ładowności wynoszącej 26 ton. W innowacyjny sposób rozwiązano kwestię napędu pojazdu - silniki elektryczne przylegają do piast kół. Ich łączna moc wynosi 335 KM, co przy charakterystyce napędu elektrycznego, w którym pełen moment obrotowy jest dostępny od najniższych obrotów, powinno zapewnić wystarczające osiągi i elastyczność.

Mercedes-Benz Urban eTruck
Mercedes-Benz Urban eTruck

Trzy litowo-jonowe pakiety baterii o łącznej pojemności 212 kWh, umożliwiają przejechanie 200 kilometrów po pełnym ładowaniu. Choć zasięg nie jest imponujący, w połączeniu z technologią umożliwiającą szybkie ładowanie akumulatorów, powinien być według producenta wystarczający do codziennego transportu w miastach i ich okolicach.

Nie tylko Daimler pracuje nad wprowadzeniem na rynek dużych elektrycznych pojazdów transportowych. W tym roku kilku innych producentów zapowiedziało prezentacje ciężarówek o napędzie elektrycznym. Do elektrycznego wyścigu zbrojeń dołącza m.in. Scania i MAN należące do koncernu Volkswagena, a także amerykańska Tesla.