Na początku marca br. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), podlegające Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego (GITD), poinformowało, że wymieni 247 spośród 470 dotychczas używanych fotoradarów. W ramach akcji związanej z wymianą urządzeń przy polskich drogach najpierw zaczęły pojawiać się modele Multaradar CD. Tych łącznie zostanie zamontowanych 100 szt.

Jeszcze w marcu br. miała również ruszyć instalacja drugiego typu urządzeń — Mesta Fusion RN. CANARD właśnie poinformował, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pierwsze dwa ze 147 docelowych urządzeń zaczęły już działać. Najnowsze fotoradary zostały zamontowane w miejscowości Egiertowo w woj. pomorskim oraz w Górnej Grupie w woj. kujawsko-pomorskim. Całość prac związanych z wymianą fotoradarów ma potrwać do końca 2023 r.

Jedną z zalet urządzeń Mesta Fusion RN ma być możliwość rejestrowania wykroczeń nawet w trudnych warunkach pogodowych. Ponadto fotoradar odróżnia samochody osobowe od ciężarowych, co jest szczególnie ważne ze względu na fakt występowania różnych ograniczeń prędkości w zależności od pojazdu. Do tego dochodzi również możliwość równoczesnego pomiaru prędkości na kilku pasach ruchu.