Park maszynowy GITD wzbogaci się o 22 nowe nieoznakowane radiowozy wyposażone w przenośne urządzenia rejestrujące. Samochody marki BMW dostarczy gdański diler Zdunek Premium, który jako jedyny złożył ofertę. Początkowo GITD szacował, że na takie zakupy wystarczy 5,87 mln zł, jednak ostateczny rachunek przekroczy 7 mln zł.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

GITD zbroi się w nowe nieoznakowane radiowozy. Co to za auta?

W opublikowanym pod koniec 2022 r. ogłoszeniu GITD wymagał przynajmniej 4-drzwiowego nadwozia, rozstawu osi nie mniejszego niż 2615 mm, 17-calowych kół i przyciemnionych tylnych szyb. Ponadto chciał, żeby samochody miały automat, napęd 4x4 i przynajmniej 4-cylindrowy silnik o pojemności nie mniejszej niż 1925 cm3 i mocy co najmniej 238 KM.

Według informacji uzyskanych przez dziennik.pl zwycięzcą zostało BMW 330i xDrive, które spełnia te wymagania. Z takiego samego modelu, tyle że przedliftingowego, korzystają już polscy policjanci. Co zaskakujące, to niejedyne podobieństwo do nieoznakowanych radiowozów drogówki, choć nie takie były plany.

BMW serii 3 po faceliftingu w 2022 r. Foto: BMW
BMW serii 3 po faceliftingu w 2022 r.

Policyjne BMW z policyjnym miernikiem laserowym w GITD

Pierwotnie nowe nieoznakowane radiowozy miały dołączyć do floty 29 innych pojazdów GITD będących "fotopułapkami". W przeciwieństwie do wykorzystywanych już Mondeo, Passatów czy Partnera nowe pojazdy nie zostaną jednak wyposażone w mobilne fotoradary Ramet AD9C, lecz... także wykorzystywane przez drogówkę laserowe mierniki LTI 20/20 TruCAM II.

Policyjny pomiar prędkości tzw. laserówką Foto: Policja
Policyjny pomiar prędkości tzw. laserówką

Dlaczego? "Zdecydowano się na tego typu rozwiązanie, ponieważ nie ma dziś możliwości zakupu na polskim rynku wideorejestratora z ważną decyzją zatwierdzenia typu" – wyjaśniła serwisowi dziennik.pl Monika Niżniak z GITD. Zastrzegła jednak, że kiedy pojawi się fotoradar z zatwierdzeniem GUM, nowe radiowozy zostaną w nie doposażone.

Do tego czasu inspektorat będzie korzystać z nowych BMW 330i xDrive, ustawiając samochody przy drodze i... mierząc prędkość kierowców ręcznie. Z perspektywy GITD przydatne zapewne będą funkcje rejestracji obrazu i wideo, które zapewnia urządzenie LTI 20/20 TruCAM II.