Obecnie w ramach systemu zarządzanego przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) działa 470 fotoradarów. Większość z nich stanowią Fotorapidy CM, które nie dość, że są już wyeksploatowane — część pracuje już ponad dekadę — to na dodatek często się psują. Ta sytuacja ma się zmienić, bo w ramach rozbudowy i modernizacji systemu CANARD zamontowanych zostanie 247 nowych fotoradarów.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

W dotychczasowych lokalizacjach pojawi się 100 urządzeń Multaradar CD oraz 247 egzemplarzy Mesta Fusion RN. Dzięki nim zwiększy się skuteczność pracy całego systemu, a materiały potwierdzające fakt popełnienia wykroczenia przez kierujących pojazdami będą miały wyższą jakość.

Nowe urządzenia mogą pracować w trudnych warunkach pogodowych i automatycznie identyfikują rodzaj pojazdu, tj. odróżniają samochody osobowe od ciężarowych. Ponadto bez zmiany ustawień mogą mierzyć prędkość równocześnie na kilku pasach ruchu.

Prace związane z wymianą wyeksploatowanych fotoradarów na nowe urządzenia już się rozpoczął. Na razie przy drogach pojawiło się siedem Multaradarów CD. Te działają już w lokalizacjach: Bukowa (woj. podkarpackie), Klimontów (woj. świętokrzyskie), Modliborzyce (woj. lubelskie), Orzesze (woj. śląskie), Paniówki (woj. śląskie), Szczecin (woj. zachodniopomorskie) i Zgłobice (woj. małopolskie). Już wkrótce, w marcu br., rozpocznie się również montaż urządzeń Mesta Fusion RN. Całość prac ma potrwać do końca 2023 r.