Funkcjonariusze ujawnili więcej nietrzeźwych kierujących. Od stycznia do listopada policjanci zatrzymali ponad 157 tys. kierujących po alkoholu. To o ponad 8 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

Według wstępnych danych w ciągu jedenastu miesięcy br. na naszych drogach wydarzyło się 44. 836 wypadków, to jest o 492 mniej niż w zeszłym roku. Największy spadek miał miejsce w woj. kujawsko-pomorskim (-7,8%), woj. śląskim (-7,4%) i woj. dolnośląskim (-5,2%).

W tym okresie śmierć poniosło 4.911 osób tj. o 135 mniej niż rok temu.  Największy spadek odnotowano w woj. podlaskim (-22%), w woj. kujawsko-pomorskim (-18,5%) i w woj. warmińsko-mazurskim (-18,1%).

Jeśli chodzi o osoby ranne - policjanci zanotowali 56. 962 takich przypadków tj. o 1.156 mniej. W tej kategorii największy spadek odnotowano w woj. kujawsko-pomorskim (-9,9%), w woj. śląskim (-8%), a także w woj. opolskim (-7,8%).

Analiza wypadków ze skutkiem śmiertelnym za 10 miesięcy br. wskazuje, iż najwięcej osób zginęło (68,7% ogółu) w wyniku wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami. Najczęstsze przyczyny to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu -43,8%, nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu -15,8%, nieprawidłowe wyprzedzanie -9,7%.

Z winy pieszych zginęło 17,1% ogółu zabitych. W większości przypadków byli to oni sami.

Odnotowano także spadek liczby kolizji. Było ich mniej o 5.040 (I-XI 2007 r. -352 899; I-X 2008 r. -347 859).

Od stycznia do listopada br. roku policjanci zatrzymali 157 375 nietrzeźwych kierujących. To więcej o 8 638 niż rok wcześniej (148 737). Zdecydowana większość 134. 202 to kierujący pojazdami w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu) lub pod wpływem środka odurzającego (art.178a § 1 i 2 Kodeksu karnego), z czego 73.466 to kierujący pojazdami mechanicznymi.

W tym samym czasie policjanci ujawnili 23.173 kierujących pojazdami po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu) lub podobnie działającego środka (art. 87 §1 i 2 Kodeksu wykroczeń), w tym 15 .524 to kierujących pojazdami mechanicznymi. Dlatego też ruszyła kolejna już kampania z cyklu "Piłeś? Nie jedź! Włącz myślenie!". Tak jak w poprzednich odsłonach jej głównym celem jest przekonanie kierowców do tego aby nie prowadzić pojazdów pod wpływem alkoholu.

Świąteczne działania propagujące bezpieczną i trzeźwą jazdę na polskich drogach. Inicjatorem akcji jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a partnerem została Komenda Główna Policji - Biuro Ruchu Drogowego. Kampania została przygotowana przy współpracy, zaangażowaniu Polskiego Przemysłu Spirytusowego i potrwa do 15 stycznia 2008.

Statystyki policyjnie rokrocznie pokazują, jak wielkim zagrożeniem dla wszystkich użytkowników ruchu są nietrzeźwi kierowcy. W ubiegłym roku spowodowali oni 3 420 wypadków, w których zginęło 409 osób, a rannych zostało 4928 osób. Okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku - czas spotkań rodzinnych i towarzyskich niestety charakteryzuje się nasileniem tego problemu i zwiększoną liczbą zatrzymanych pijanych kierowców. W ubiegłym roku w grudniu nietrzeźwi kierowcy spowodowali 260 wypadków w których zginęły 22 osoby, a 380 zostało rannych. Nie istnieje żadna sprawdzona metoda, która pozwala określić ilość alkoholu, którą można wypić, aby nadal móc bezpiecznie prowadzić samochód. Jest natomiast udowodnione, że alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości a ponadto pogarsza koordynację ruchów i obniża koncentrację. Jazda po alkoholu nawet na krótkich dystansach czy bocznymi drogami nigdy nie jest bezpieczna.

Ministerstwo Infrastruktury, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy wsparciu Policji oraz parterów prywatnych i społecznych rozpoczyna w dniu 15 grudnia br. kampanię społeczną promującą bezpieczne i odpowiedzialne zachowania na drogach, a przede wszystkim przypominającą o zagrożeniach wynikających z lekkomyślności  prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Kampania jest kontynuacją pilotażowych działań pod hasłem "Piłeś? Nie jedź!", realizowanych w tym roku w Lublinie, Trójmieście i Olsztynie. Ze względu na wyjątkowy charakter tego okresu kreacja kampanii została zmodyfikowana i nawiązuje do tradycji świątecznej oraz wzmożonej konsumpcji alkoholu w tym okresie. Grudniowa odsłona kampanii "Piłeś? Nie jedź!" ma uświadamiać wszystkim kierowcom jaka odpowiedzialność na nich spoczywa niezależnie od panującej świątecznej atmosfery rozprężenia i radości. Kampania, której elementami są: spot telewizyjny i radiowy, reklamy i artykuły prasowe oraz strona internetowa pilesniejedz.pl stworzone przez Fabrykę Komunikacji Społecznej ma przypominać, że święta i sylwester nie usprawiedliwiają w żaden sposób pijanych kierowców. Do akcji świątecznej przyłączył się - podobnie jak i w poprzednich odsłonach  partner strategiczny działań - Polski Przemysł Spirytusowy współfinansując kampanię.

"Mam nadzieję, że nasza kampania skłoni do refleksji i rozwagi, a także odpowiedzialności w tym szczególnym okresie. Jeżeli planujemy pić alkohol, to nie podejmujmy niepotrzebnego ryzyka, zamówmy taksówkę, skorzystajmy z transportu miejskiego albo wracajmy z osobą, która jest trzeźwa tak abyśmy wszyscy bezpiecznie wrócili z tych świąt. Wierzę, że nasze obecne działania, realizowane przy wsparciu wielu partnerów przyniosą tak dobre rezultaty, jakie odniosła kampania w Lublinie i Olsztynie" - powiedział Andrzej Grzegorczyk, Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Ministerstwo Infrastruktury, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przeprowadziła szczegółowe badania postaw i zachowań młodych uczestników ruchu w celu jak najwłaściwszego wypracowania strategii kampanii. Wyniki badania wskazują, że wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu jest dość powszechnym i akceptowanym zjawiskiem - zwłaszcza - przez młodych ludzi. Sprzyjają temu między innymi reakcje otoczenia - młody człowiek, który deklaruje, że będzie trzeźwym kierowcą nie tylko nie ma wsparcia w swojej decyzji, ale często jest wyśmiewany i namawiany do picia. Równocześnie trzech na czterech badanych ma świadomość, że spożycie alkoholu upośledza czynności prowadzenia samochodu. Najpoważniejsze konsekwencje prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu według opinii badanych to: śmierć innych - 69%, śmierć własna - 45% oraz utrata prawa jazdy, 48%. Co trzeci młody kierowca uważa, że może wypić niewielką ilość alkoholu i prowadzić samochód.

Decydując się na jazdę pod wpływem alkoholu warto wiedzieć z jak poważnymi konsekwencjami wiąże się nasze zachowanie. W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy musi być mniejszy niż 0,2 promila. Za uzyskanie lub przekroczenie dozwolonego limitu alkoholu w wydychanym powietrzu (czyli 0.1mg w dm3 w wydychanym powietrzu lub 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi) grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat. Jeżeli poziom alkoholu we krwi jest większy i przekracza 0,5 promila kierujący dopuścił się przestępstwa, grozi za to  pozbawienie wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia samochodu nawet do 10 lat. Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, z którego konsekwencjami pozostaniemy do końca życia.