Monografia Automobilklubu Polski, obchodzącego w 2009 roku swoje 100‐ lecie to kompleksowe opracowanie, pozwalające na głębszą refleksję nad drogą, jaką przechodził nasz kraj, a szczególnie jego motoryzacja oraz jeden z pierwszych w kraju klub i poszczególne dziedziny wielostronnej jego działalności.

Powołany 14 listopada 2005 roku, a więc przed przeszło trzema laty, zespół redakcyjny odbył szereg spotkań, podczas których ustalano zasadnicze ramy tego opracowania, ustalano podział na grupy tematyczne, korygowano przedstawiane teksty dotyczące różnych dziedzin działalności klubu.

Niełatwo też było wybrać odpowiednich autorów poszczególnych rozdziałów, ścierały się poglądy dotyczące tekstów, układu i objętości dzieła, jak też jego ostatecznego wyglądu. Romuald Chałas, Prezes Automobilklubu Polski tak pisze we wstępie do Monografii:

„ … Różne były dzieje Automobilklubu Polski – nie brakowało wzlotów, ale były też upadki. Zmieniały się nazwy, statuty, prezesi. Stworzony jeszcze przed odzyskaniem niepodległości – w „Kongresówce” – przetrwał zawieruchy wojenne, ustrojowe i polityczne. Pozbawiony statusu i godła, a nawet znaczenia, dzięki swoim członkom i pasjonatom, nigdy nie stracił swojej tożsamości. Nie tylko przetrwał, ale rozrósł się! Był jedną z pierwszych na ziemiach Polski (po Automobilklubie Krakowskim) organizacją, która skupiała ludzi zainteresowanych motoryzacją, automobilizmem, która rozpoczęła bardzo szeroką działalność na rzecz upowszechniana zasad ruchu drogowego, kultury motoryzacyjnej i sportów motorowych. Dla wszystkich działaczy Automobilklubu Polski, tych dawnych, ale i dzisiejszych oraz dla historii automobilizmu w Polsce ważnym jest też wydanie tej monograficznej książki. Grupa autorów przez lata zbierała materiały, aby na jej stronach utrwalić fakty z dziejów Klubu – nie wszystkie oczywiście, ale przynajmniej te ważniejsze. Pamięć ludzka jest ulotna, stąd nasza radość, że udało się ocalić od zapomnienia wiele wydarzeń z życia Klubu. Jeśli ktoś poczuje się pominięty, przepraszam w imieniu swoim i autorów. …”

Monografia Automobilklubu Polski , bogato ilustrowana (ok. 1000 zdjęć) wydana została w formacie albumowym (23,5x33,5 cm). Na 425 stronach objętości zawarte zostały dzieje klubu i polskiej motoryzacji od 1909 roku.

Index nazwisk liczy ponad 2800 pozycji, osób znanych i cenionych w kręgach motoryzacji. Autorzy starali się dotrzeć do najważniejszych wydarzeń opisujących dzieje i działalność Automobilklubu Polski oraz wpływających na rozwój sportu, turystyki i wszystkich dziedzin związanych z motoryzacją.

Wszystkich zainteresowanych posiadaniem tego unikalnego wydawnictwa na własność (cena dla członków Klubu: 50 zł, dla pozostałych: 80 zł) zapraszamy do siedziby Automobilklubu Polski: ul. Pańska 85, 00-834 Warszawa, I piętro.

Wskazany jest wcześniejszy kontakt, aby uzyskać informację o dostępności albumu: Z‐ca Dyrektora - Ludomir Szpakowski - tel. (022) 652 81 13 lub 20, tel.kom. 500 095 969; sekretariat - Renata Sabik - tel. (022) 652 81 20, fax (022) 652 81 10. E-mail: sekretariat@ak-polski.org.pl

Gorąco polecamy!