Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej sprawdzają nie tylko czas pracy kierowców, lecz także kontrolują prawidłowe uiszczanie elektronicznych opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg. Taką działalnością zajmują się również funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Za drogi nie zapłacił ponad 500 razy!

Podczas kontroli na autostradzie A4 w Katowicach do kontroli zatrzymany został ciężarowy samochód na holenderskich numerach rejestracyjnych. Po sprawdzeniu w systemie okazało się, że przedsiębiorca naruszył obowiązek opłaty za drogi za pośrednictwem e-TOLL ponad 500 razy.

Kontrola TIR Foto: KAS
Kontrola TIR

Z tej liczby 61 przypadków nadaje się do dalszego postępowania prowadzonego przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. W wyniku kontroli mundurowi wykryli także, że zatrzymany samochód na pokładzie nie ma aktywnego urządzenia służącego do uiszczania opłat za drogi.

W efekcie przedsiębiorca musiał wpłacić kaucję w wysokości aż 91 tys. 500 zł! Została ona pobrana na poczet kary administracyjnej. Tymczasem, gdyby firma przewozowa rzetelnie płaciła za przejazd polskimi odcinkami dróg, to koszt wyniósłby tylko 10 tys. zł.