Auto Świat Wiadomości Aktualności Najważniejszy numer w samochodzie

Najważniejszy numer w samochodzie

Numer identyfikacyjny VIN jednoznacznie identyfikuje każdy pojazd wyprodukowany na świecie. Identyfikacja za pomocą 17-znakowego numeru VIN stosowana jest na świecie od lat 80.

Numer VIN
Onet.pl
Numer VIN

Wcześniej było 13 znaków lub mniej, pozwalają one określić producenta pojazdu, rodzaj nadwozia, model, silnik, skrzynię biegów, a także numer produkcyjny. Do kodowania używa się cyfr 1234567890 oraz liter ABCDEFGHJKLMNPRSTUVWXYZ, a więc wszystkich poza I, O i Q. Warto o tym pamiętać, bo gdy w VIN pojazdu znajdziemy te litery, numer jest podejrzany.

Numer VIN - wybity lub znajdujący się na trwale przymocowanej tabliczce znamionowej - umieszczony jest wewnątrz nadwozia. Powinien być napisany w jednej lub dwóch liniach w sposób ciągły (a więc bez pustych miejsc), przy czym żaden z członów nie może być podzielony. Niektórzy producenci aut stosują dodatkowe zabezpieczenia numeru, dodając na jego krańcach swoje znaki. Np. Fiat i Ford używają w tym celu pięcioramiennych gwiazdek, Opel gwiazdek czteroramiennych, a Mercedes, Peugeot i Renault swoich znaków firmowych.

W kombinacji znaków - liter i cyfr - wyróżnia się trzy człony. Pierwsze 3 znaki to człon WMI określający światowy kod identyfikujący producenta. Kolejny człon, nazywany VDS zawiera 6 znaków (od czwartego do dziewiątego) i określa ogólne cechy pojazdu. Natomiast ostatnia grupa 8 znaków (od dziesiątego do siedemnastego) tworzy człon VIS identyfikujący pojazd. Zawiera zakodowany rok jego produkcji (lub rok modelowy), zakład, w którym powstał oraz numer seryjny.

W określaniu producenta (kod WMI) panuje spora dowolność Poszczególne modele danej marki mogą powstawać w fabrykach znajdujących się w różnych krajach i np. zaznaczają to Japończycy (w Toyocie JTX oznacza Japonię, SB1 Wielką Brytanię, a NMT Turcję), w Hondzie - JHM to Japonia, SHH Wielka Brytania, 1HG - USA, w Nissanie JN1 znaczy Japonię, a SJN Wielką Brytanię). Większość europejskich producentów w kodzie WMI umieszcza tylko symbol państwa, w którym mieści się "centrala" marki, nie uwzględniając rzeczywistej siedziby fabryki produkującej dany model. I tak np. Fiat stosuje oznaczenie ZFA do wszystkich swoich samochodów (również tych produkowanych w Polsce), podobnie robią Opel (WOL), Renault (VF1) Peugeot (VF3), Citroen (VF7) czy Volkswagen ( WVW, WV2) i Mercedes (WDB i WDC). Człon VDS zawiera w sobie takie dane jak konstrukcja samochodu, rodzaj nadwozia, rodzaj i odmiana silnika, układ przeniesienia napędu.

Rok produkcji pojazdu - dziesiąte pole w kodzie - szyfrowane jest literami według schematu: 1980 - A, 1981 - B, 1982 - C itd. do roku 2000 oznaczonego literą Y. Od roku 2001 zaczynają się cyfry. 1 oznacza rok 2001, 2 - rok 2002 i tak jest do roku 2009 z cyfrą 9. Od przyszłego roku znów zaczną być stosowane litery, a więc 2010 r. będzie sygnowany jako A.

Warto wiedzieć, że w Fordach rok produkcji auta znajduje się w 11 polu. Inni producenci umieszczają tu zazwyczaj oznaczenie zakładu montującego pojazd. Inna praktyczna uwaga - za rok produkcji pojazdu często bywa uznawany tzw. rok modelowy.

Dokładne rozkodowanie numeru VIN na ogół przekracza umiejętności osób nabywających samochody. Przed kupnem samochodu warto spróbować sprawdzić szczegóły VIN, korzystając z wyszukiwarek.W wielu przypadkach jednak lepiej wybrać się do autoryzowanego warsztatu interesującej nas marki, gdzie fachowcy po rozszyfrowaniu kodu będą mogli udzielić wielu cennych informacji na temat auta i poradzić, czy warto je kupić.

Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków