• Naklejki z imionami dzieci mają być przydatne m.in. w razie wypadku samochodowego
  • Taka naklejka może być jednak zaproszeniem dla porywacza, pomagając mu przełamać barierę komunikacyjną z dzieckiem
  • Każdego roku w Polsce dochodzi do ponad 180 zaginięć dzieci
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Naklejka z imieniem dziecka stanowi duże ułatwienie dla porywaczy. Przestępca, znając imię dziecka, jest w stanie łatwiej nawiązać kontakt z maluchem. Zgodnie z opinią specjalistów, kilkuletnie dziecko nie potrafi prawidłowo rozpoznać różnicy między znajomym a nieznajomym. Sytuacja, w której ktoś zwraca się do niego po imieniu, to natomiast świetny sposób na przełamanie tzw. bariery komunikacyjnej.

Argumenty fanów naklejek z imionami dzieci

Entuzjaści naklejek z imionami dzieci argumentują, że oznaczenia tego typu są cenną informacją dla innych kierowców. Dzięki nim inni prowadzący pojazdy na drodze mają być bardziej cierpliwi wobec powolnej lub nieco niefrasobliwej jazdy samochodu z dzieckiem.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Wskazuje się także, na informacyjną rolę naklejek tego typu w razie wypadku. Służby ratunkowe wiedzą dzięki nim od razu, że w samochodzie jechało dziecko, co ma pomóc im w szybszym dotarciu do malucha i udzieleniu mu pomocy.

Wydaje się jednak, że korzyści, które mogą potencjalnie płynąć z naklejki z imieniem dziecka, są zdecydowanie mniejsze niż zagrożenie, jakie może z niej wynikać.

37 tys. zaginięć dzieci w Polsce

Zagrożenie, jakie stanowią dla dziecka nieznajome osoby ze złymi zamiarami, jest naprawdę znaczne. Każdego roku w Polsce dochodzi do ponad 180 zaginięć dzieci. Tylko w latach 2013-2017 zaginęło w naszym kraju ponad 37 tys. dzieci. Według ekspertów najczęstszym powodem zaginięć jest niewłaściwie sprawowana opieka dorosłych.

Większość porwań w Polsce ma zwykle tzw. rodzicielski charakter. Wynikają one z niezgody lub konfliktu między partnerami. Wśród motywacji do takich porwań możemy wymienić np. nieumiejętność porozumienia się w kwestii podziału władzy rodzicielskiej lub zamieszkania dziecka.

Porwania dokonywane przez osoby postronne mają natomiast zupełnie inny charakter. Zwykle dochodzi do nich, gdy rodzice są rozproszeni lub zajmują się czymś innym. Porywacze są zwykle w stanie bardzo szybko uciec, gdyż zazwyczaj mają w pobliżu zaparkowany pojazd.

Jak poleca Fundacja Itaka w ramach profilaktyczno-edukacyjnego projektu "Opiekuj się dzieckiem", warto zatem nauczyć swoje dzieci, by w razie kontaktu z podejrzanymi osobami umiały: