Rozpocznij quiz
Czy dozwolone jest posiadanie dwóch opon letnich na przednich kołach auta i dwóch zimowych z tyłu lub odwrotnie?
Poprawna odpowiedź: Tak
Przepisy wymagają, aby opony montowane na kołach jednej osi były takie same. Nie ma jednak wymogu, aby przednie opony były takie same jak tylne, nie ma też wymogu, aby wszystkie cztery opony były letnie albo zimowe. Oczywiście "mieszanie": opon letnich z zimowymi zdecydowanie nie jest rekomendowane – to może być niebezpieczne!
Czy wolno minąć bez zatrzymania sygnalizator wyświetlający sygnał czerwony jednocześnie z sygnałem zielonej strzałki, jeśli nie utrudniamy ruchu pieszym?
Poprawna odpowiedź: Nie
Tzw. zielona strzałka na sygnalizatorze S-2 pozwala na minięcie sygnalizatora i skręt, jednak jest to zezwolenie warunkowe. Po pierwsze, jest to dozwolone, jeśli nie utrudniamy ruchu pieszym i pojazdom, po drugie, mamy obowiązek zatrzymać się bezpośrednio przed sygnalizatorem.
Czy w czasie mgły ograniczającej widoczność do 100 m powinieneś włączyć światła przeciwmgłowe tylne?
Poprawna odpowiedź: Nie
Światła przeciwmgłowe tylne można włączać jedynie wyjątkowo, gdy widoczność spada poniżej 50 m. Przepis brzmi: "Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła". Jeśli widoczność ograniczona jest do 50 m, mgłą jest bardzo gęsta.
Widzisz taki sygnalizator na skrzyżowaniu. Masz prawo zawrócić?
Poprawna odpowiedź: Nie
Sygnalizator S-3 zezwala na jazdę jedynie w kierunkach wskazanych strzałkami – w tym wypadku wyłącznie w lewo.
Opony samochodu osobowego zgodnie z przepisami powinny mieć bieżnik o głębokości co najmniej:
Poprawna odpowiedź: 1,6 mm bez względu na rodzaj opon
Jakkolwiek większość producentów opon zaleca wymianę opon letnich przy głębokości bieżnika 3 mm i zimowych, gdy głębokość bieżnika spadnie poniżej 4 mm, przepisy nie różnicują wymagań w zależności od rodzaju opon. Mówią tylko, że granicą "używalności" opon jest – obok wartości 1,6 mm – także wskaźnik zużycia opony, niemniej w przypadku większości opon na rynku wskazuje on "ustawową" wartość 1,6 mm.
Czy za tym znakiem masz prawo zatrzymać się na chwilę (poniżej jednej minuty), aby wypuścić z auta pasażera?
Poprawna odpowiedź: Tak, ale tylko w odpowiednio oznakowanym miejscu przeznaczonym do zatrzymywania się.
Ten znak to "zakaz zatrzymywania się" i jak nazwa wskazuje, zatrzymywanie się za tym znakiem jest zabronione. Znak obowiązuje po tej stronie drogi, po której znak się znajduje, jednak z wyjątkiem miejsc, gdzie za pomocą znaku dopuszcza się postój lub zatrzymanie.
Widząc znak D-5 „pierwszeństwo na zwężonym odcinku jezdni” otrzymujesz informację, że:
Poprawna odpowiedź: Masz pierwszeństwo przed pojazdami jadącymi z przeciwka
Jadący z przeciwka, którzy muszą ustąpić pojazdom jadącym z przeciwnego dla nich kierunku, widzą znak zakazu B-31 (okrągły znak z czerwoną obwódką i białym tłem, z krótszą czerwoną strzałką po prawej stronie i dłuższą w kolorze czarnym, skierowana w dół po lewej stronie znaku.
Jedziesz drogą szybkiego ruchu z prędkością 110 km/h. Jaki odstęp masz obowiązek zachować od pojazdu jadącego przed tobą po tym samym pasie ruchu?
Poprawna odpowiedź: 55 metrów
Najprościej rzecz ujmując, obowiązuje zasada "minimalny odstęp to pół licznika": "Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania".
Tzw. jazda na suwak (obowiązek wpuszczania pojazdów poruszających się kończącym się albo zablokowanym pasem ruchu) obowiązuje:
Poprawna odpowiedź: Tylko w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni, ale bez względu na porę dnia
"W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy."
Wyprzedzanie bezpośrednio przed i na przejściu dla pieszych jest:
Poprawna odpowiedź: dozwolone na przejściach z działającą sygnalizacją świetlną, która otwiera i zamyka ruch pieszych i pojazdów
Tę kwestię regulują dwa przepisy Kodeksu drogowego. Po pierwsze: "kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany" i, po drugie, definicja ruchu kierowanego: "ruch kierowany – ruch otwierany i zamykany za pomocą sygnalizacji świetlnej albo przez uprawnioną osobę;"