Nissan oficjalnie poinformował, że nowe generacje modeli Qashqai i X-Trail będą produkowane w Sunderland. To zobowiązanie oznacza, że japońska firma nie zamierza w najbliższych latach przenosić produkcji z Wielkiej Brytanii na kontynent.

Decyzja Nissana zapadła po zapewnieniu ze strony brytyjskiego rządu, że zadba on o utrzymanie konkurencyjności zakładów. W związku z tym Nissan zwiększy inwestycje w Sunderland, gwarantując utrzymanie miejsc pracy dla ponad siedmiotysięcznej załogi.

„Cieszę się, mogąc ogłosić, że Nissan będzie kontynuował inwestycje w Sunderland. Dzięki naszym pracownikom zakład ten jest konkurencyjny w skali globalnej i codziennie powstają w nim produkty charakteryzujące się wysoką jakością i wartością” — powiedział Carlos Ghosn, prezes i dyrektor generalny Nissana. „Wsparcie i zapewnienia ze strony brytyjskiego rządu pozwoliły nam podjąć decyzję, że następne generacje modeli Qashqai i X Trail będą produkowane w Sunderland. Dziękuję brytyjskiej premier Theresie May za zaangażowanie na rzecz przemysłu motoryzacyjnego w Wielkiej Brytanii, a także na rzecz rozwoju ogólnej strategii przemysłowej”.

Nissan Motor Manufacturing UK w Sunderland są obecnie największymi zakładami produkującymi samochody w Wielkiej Brytanii. Od otwarcia w 1986 roku powstało tam już ponad 9 mln pojazdów. Ponad 80% produkcji trafia na eksport do ponad 130 krajów. Obecnie w Sunderland produkowane są Nissany Leaf, Qashqai, Note i Juke, a także Infiniti Q30 i QX30.