Marszałkowie uzyskają możliwość tworzenia punktów egzaminacyjnych na kategorie AM, A1, A2, A, B1 oraz B we wszystkich miastach prezydenckich nie tylko tych zaś posiadających prawa powiatu. Praw powiatu nie mają takie miasta jak Inowrocław, Głogów, czy Ełk, dlatego mieszkańcy tych miast nie mogą zdawać u siebie egzaminu, w przeciwieństwie do mieszkańców mniejszych miast takich jak Krosno, czy Sieradz.

W opinii wnioskodawcy projektu Krzysztofa Brejzy (PO) ustawa jest korzystna dla mieszkańców ok. 40 miast, które zyskają możliwość przeprowadzania egzaminów, a zwłaszcza dla ludzi młodych oraz dla tych, dla których prawo jazdy jest atutem i niezbędnym dokumentem na rynku pracy.

Uchwalona dziś ustawa była drugim podejściem do umożliwienia rozszerzenia kręgu miast, w których przeprowadza się egzamin - pierwszy projekt został zablokowany w Sejmie poprzedniej kadencji przez dyrektorów ośrodków ruchu drogowego zrzeszonych w Krajowym Związku Dyrektorów WORD.

Ustawa może doprowadzić do spadku cen kursów nauki jazdy - nie potrzebne będą już wielokilometrowe jazdy szkoleniowe. Poseł podczas prac w Sejmie wielokrotnie podkreślał to, jak wielką niedogodnością dla kursanta jest konieczność poświęcenia całego dnia na dojazd pociągiem, lub PKS’em do oddalonego wiele kilometrów miasta egzaminacyjnego (np. z Inowrocławia kursanci dojeżdżają 50 km do Bydgoszczy lub 65 km do Konina).

W Polsce występuje najbardziej scentralizowany dostęp do punktu egzaminacyjnego - jeden punkt obsługuje 700 tys. mieszkańców. W Wielkiej Brytanii na jeden ośrodek przypada 150 tys. osób, a w Irlandii zaledwie 90 tys. mieszkańców. W Niemczech (mających o wiele niższy poziom wypadkowości niż Polska) nie ma w ogóle WORDów, a egzaminy zdaje się w kilku tysiącach rozrzuconych w różnych miejscowościach szkołach nauki jazdy.

Ustawa nie zakłada tworzenia całych nowych WORDów (razem z dyrekcją i rozbudowaną administracją. Będą mogły powstać jedynie punkty egzaminacyjne - niezbędne do zdawania egzaminu.

Miasta, które zyskają możliwość przeprowadzania egzaminów na swoim terenie

W kolejności liczby mieszkańców:

Inowrocław, Lubin, Ostrowie Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Pabianice, Głogów, Tomaszów Mazowiecki, Kędzierzyn Koźle, Stalowa Wola, Bełchatów, Mielec, Tczew, Świdnica, Zgierz, Ełk, Pruszków, Racibórz, Zawiercie, Starachowice, Legionowo, Wodzisław Śląski, Puławy, Radomsko, Starogard Gdański, Skarżysko Kamienna, Wejherowo, Kutno, Otwock, Zduńska Wola, Kołobrzeg, Żyrardów, Nowa Sól, Oświęcim, Bolesławiec, Knurów.