Jak czytamy w dokumencie, z przodu policyjnego pojazdu w kolorze srebrnym (z wyjątkiem motocykli) nad napisem „POLICJA” będzie mogła znaleźć się gwiazda policyjna z numerem alarmowym 112. Nad nią z kolei umieszczone zostanie zapisane półkolem hasło „POMAGAMY I CHRONIMY”. Mowa o niebieskiej, matowej powierzchni na masce radiowozu.

Według resortu infrastruktury zmiany poprawią rozpoznawalność oznakowania policyjnych samochodów, również przez obcokrajowców, i jednocześnie zwiększą bezpieczeństwo uczestników w ruchu drogowym. Ministerstwo argumentuje, że większość służb policyjnych w Unii Europejskiej posiada hasła na pojazdach, których barwy i sposób malowania również są ujednolicone.

Hasło w iście amerykańskim stylu ma podkreślać misję policji wobec społeczeństwa (funkcjonariusze z USA używają „To serve and to protect” - „Służyć i chronić”). W uzasadnieniu czytamy, że hasło zostało wybrane z ponad 4 tys. propozycji w konkursie ogłoszonym w 2016 r.

Nowe przepisy nie wymagają okresu dostosowawczego. Pojazdy, które znajdują się w eksploatacji będą oznakowane w sposób dotychczasowy, a nowo wprowadzane będą mogły być oznakowane według nowych zasad.

Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 21 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia opublikowano w Dzienniku Ustaw 27 października br. Zmiany wejdą w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Rozporządzenie wprowadza również zmiany w zakresie wymagań dla motocykla stosowanego na egzaminie państwowym na prawo jazdy kategorii A2. Teraz będzie wymagany silnik spalinowy o pojemności co najmniej 245 cm3, a nie 395 cm3. Ten przepis wchodzi w życie 1 listopada br.

To nad napisem "Policja" pojawi się gwiazda i nowe hasło Foto: Policja
To nad napisem "Policja" pojawi się gwiazda i nowe hasło