Auto Świat Wiadomości Aktualności Nowy taryfikator już działa. Wymowne statystyki za pierwszy tydzień

Nowy taryfikator już działa. Wymowne statystyki za pierwszy tydzień

Pierwszy tydzień obowiązywania nowego taryfikatora punktów karnych udowadnia, że polscy kierowcy wystraszyli się go nie na żarty. Policyjne statystyki pokazują, że na polskich drogach doszło do mniejszej liczby wypadków niż rok wcześniej, a do tego zginęło mniej osób i mniej zostało rannych. Pytanie, jak długo ten efekt mrożący będzie się utrzymywał?

Kontrola drogowa
0simon0 SzymonLaszewski / Shutterstock.com
Kontrola drogowa

To już drugi raz w 2022 r., kiedy polscy kierowcy mocno do serca wzięli sobie zmiany, które zafundowali im rządzący. Wychodząc z założenia, że tylko sroga kara może zniechęcić do popełniania wykroczeń, prawodawcy znacząco zwiększyli maksymalną liczbę punktów karnych za zachowania uchodzące za te najbardziej niebezpieczne.

Pierwsze statystyki potwierdzają, że na drogach jest bezpieczniej

W efekcie za samo przekroczenie o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym w ostatnim tygodniu prawo jazdy straciło 377 kierowców. Dla porównania w analogicznym okresie 2021 r. liczba ta wyniosła 656.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Z pewnością zdjęcie nogi z gazu przez wielu kierowców przełożyło się na większe bezpieczeństwo na drogach. Jak informuje RMF FM, o ile w 2021 w przedostatnim tygodniu września w wypadkach zginęło 40 osób, to przez cały ubiegły tydzień 2022 r. zginęły 24 osoby. W tym samym okresie o 50 zmniejszyła się liczba rannych.

Rekordzista dostał 55 punktów karnych i 8,2 tys. zł mandatu

Od momentu wprowadzenia w życie nowego taryfikatora punktów karnych już kilkuset kierowców podczas kontroli dostało 15 i więcej punktów. RMF FM podaje, że rekordzistą jest kierowca, który za jazdę z prędkością 121 km/h w terenie zabudowanym oraz wyprzedzanie na pasach i próbę ucieczki przed policją i staranowanie radiowozu otrzymał 55 punktów karnych i mandat w wysokości 8,2 tys. zł.

Można przypuszczać, że ten pozytywny pod względem bezpieczeństwa trend będzie utrzymywał się jeszcze przez jakiś czas. Jedną z kluczowych zmian, które zaczęły bowiem obowiązywać od 17 września br., jest tzw. recydywa, czyli podwójne stawki mandatów, gdy kierowca w ciągu dwóch lat popełni kolejne wykroczenie z tej samej grupy. Pytanie tylko, jak długo kierowcy będą czuli strach, mając świadomość, że w Polsce największym problemem jest brak skuteczności w wykrywaniu wykroczeń popełnianych przez kierowców i brak nieuchronności kary za ich popełnienie.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków