Z pewnością na tę chwilę czekali wszyscy kierowcy, którzy często korzystają z autostrady A4, przejeżdżając przez opolski fragment pomiędzy Górą św. Anny i granicą woj. śląskiego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zakończyła remont tego odcinka.

Remont opolskiego odcinka autostrady A4 Foto: GDDKiA
Remont opolskiego odcinka autostrady A4

Już od wtorku (27 września) drogowcy zaczną przywracać stałą organizację ruchu. Jak informuje GDDKiA, kierowcy wjadą na jezdnię północną w kierunku Wrocławia pomiędzy węzłem Krapkowice i granicą województw. Przywracanie pełnego przekroju na sąsiedniej jezdni potrwa kilka dni, co wynika z konieczności usuwania barier.

Autostrada A4: zakres wykonanych prac na opolskim odcinku

Zakończony właśnie remont obejmował ok. 18-kilometrowy odcinek jezdni południowej (kierunek Katowice) oraz ok. 12-kilometrowy fragment jezdni północnej (kierunek Wrocław). Zadanie obejmowało również wymianę nawierzchni na węzłach drogowych Kędzierzyn-Koźle oraz Strzelce Opolskie. Prace remontowe prowadzono od III kwartału 2021 r. do III kwartału 2022 r.

Remont opolskiego odcinka autostrady A4 Foto: GDDKiA
Remont opolskiego odcinka autostrady A4

GDDKiA przypomina, że w ramach przeprowadzonego remontu wymieniano warstwę wiążącą i ścieralną, a w niektórych miejscach także podbudowę. Oprócz tego na przejazdach awaryjnych pojawiły się bariery linowe, a na nowej nawierzchni oznakowanie poziome wykonane w technologii grubowarstwowej. Drogowcy wymienili również bariery betonowe, wyremontowali system odwodnienia i przeprowadzili niezbędne prace na czternastu obiektach mostowych.

Autostrada A4: kierowcy odetchną po dziewięciu latach remontu

Pierwsze prace na opolskim odcinku autostrady A4 rozpoczęły się w 2013 r. Jak wyjaśnia GDDKiA, na ok. 170 kilometrach drogi w podziale na jezdnię północną i południową trzeba było przeprowadzić remont będący standardową procedurą po kilkunastu latach eksploatacji.

Remont opolskiego odcinka autostrady A4 Foto: GDDKiA
Remont opolskiego odcinka autostrady A4

Drogowcy podkreślają, że na nawierzchni pojawiły się spękania podłużne, poprzeczne i siatkowe, co wiązało się z koniecznością coraz częstszych napraw. Dzięki przeprowadzonym pracom poprawią się warunki jazdy, a przede wszystkim zwiększy się bezpieczeństwo.