- To jedno z pytań, które kierowcy zadają sobie często. I są podzieleni
- Bo są kierowcy, którzy objeżdżają rondo prawym pasem, czym wywołują irytację u innych kierowców. Taka jazda bardzo pogarsza płynność ruchu
- Nie jest jednak zabroniona i kierowca nie dostanie za nią mandatu
- Eksperci wskazują jednak na szereg powodów, dlaczego nie powinno się objeżdżać ronda prawym pasem
Zacznijmy od podstaw. Wiele osób zastanawia się, który pas ruchu wybrać podczas jazdy po rondzie, aby jazda była płynna i zgodna z przepisami. Prawidłowe poruszanie się po rondzie pozwala uniknąć niepotrzebnego chaosu, a także znacznie poprawia bezpieczeństwo na drodze i płynność ruchu.
Przeczytaj także: Sygnalizator z plusem to bardzo ważna informacja. Może sprawiać problemy kierowcom. Lepiej go znać
Który pas zająć na rondzie?
Jeśli na rondzie znajdują się dwa pasy ruchu, a nie ma dodatkowych oznaczeń, należy postępować następująco:
- Skręcając w prawo, należy zająć prawy pas.
- Jadąc prosto, można wybrać prawy lub lewy pas.
- Skręcając w lewo lub wykonując zawracanie, należy zająć lewy pas.
W przypadku rond z trzema pasami ruchu, zasady są podobne:
- Prawy pas przeznaczony jest dla kierowców skręcających w prawo.
- Jadąc prosto, można wybrać dowolny pas.
- Skręcając w lewo lub zawracając, należy korzystać z lewego pasa.
Dlaczego kierowcy objeżdżają rondo prawym pasem?
Często po prostu dlatego, że nie czują się pewnie na drodze. Kurczowe trzymanie się prawego pasa sprawia, że nie ma problemu z ewentualną zmianą pasa, kiedy chcemy zjechać. Są osoby, które to stresuje i wolą zawczasu znajdować się na pasie, z którego można z ronda zjechać, dlatego czasem dosłownie objeżdżają całe rondo prawym pasem. Prawy pas wydaje się też naturalnym wyborem, kiedy jakiegoś skrzyżowania o ruchu okrężnym nie znamy i nie wiemy, którym pasem jechać.
Chociaż jazda prawym pasem dookoła ronda wydaje się najbezpieczniejsza, nie jest to zalecana praktyka. Ronda są projektowane z myślą o większej przepustowości, a blokowanie prawego pasa może prowadzić do zatorów i niepotrzebnego spowolnienia ruchu. Oczywiście, jeśli nie ma zakazu wynikającego z oznakowania poziomego, jazda prawym pasem jest dozwolona, ale warto mieć na uwadze płynność ruchu i nie nadużywać tej możliwości.
Przeczytaj także: Nigdy nie odpowiadaj na te dwa pytania policjanta. Nie posłuchasz? Mogą być kłopoty
Pamiętajmy, że przy zmianie pasa ruchu musimy ustąpić miejsca pojazdom już na nim się znajdującym. Należy zachować szczególną ostrożność, gdyż manewry zjazdu z lewego pasa na prawy mogą być ryzykowne i wymagać od innych uczestników ruchu szybkiej reakcji.
Czy za objeżdżanie ronda prawym pasem jest mandat?
Objeżdżanie ronda prawym pasem jest niezalecane i odradzane, ale wcale nie jest zabronione przez przepisy.
Jeśli na danym rondzie nie zabraniają tego konkretne znaki, to objeżdżanie całego ronda prawym pasem nie jest zabronione. Można to robić. Nie ma więc żadnego mandatu za taką jazdę. Jest ona po prostu szkodliwa dla płynności ruchu i utrudnia wygodne pokonywanie ronda innym kierowcom. Właśnie dlatego nie polecamy tego robić.
Na rondach turbinowych sytuacja jest znacznie uproszczona dzięki specyficznemu projektowi, który minimalizuje ryzyko kolizji. Ważne jest, aby już przed wjazdem na rondo turbinowe zająć odpowiedni pas, gdyż późniejsza zmiana pasa może być niemożliwa.