Wykonawcy otrzymają zadanie zaprojektowania i budowy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Nowa trasa będzie dwujezdniową drogą ekspresową (po dwa pasy w każdym kierunku) z przewidzianą rezerwą pod trzeci pas.

OMT ma mieć wraz z obwodnicą Żukowa ok. 39 km, została podzielona na dwa odcinki:

  • Chwaszczyno - Żukowo o długości ok. 16,3 km. Tu powstanie węzeł Miszewo, dokończony zostanie też węzeł Chwaszczyno (na styku z budowaną obecnie Trasą Kaszubską). Wykonawcą inwestycji jest firma Budimex. Koszt prac to ok. 715,2 mln zł.
  • Żukowo - Gdańsk Południe o długości ok. 16 km wraz z obwodnicą Żukowa o długości ok. 7 km. Powstanie tu węzeł Żukowo i Lublewo. Rozbudowany zostanie także węzeł Gdańsk Południe na styku istniejących S6 Obwodnicy Trójmiasta oraz S7 Południowej Obwodnicy Gdańska. Na tym odcinku wybudowane zostanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Widlino. Obwodnica Żukowa połączy się z drogą krajową nr 7 w miejscowości Przyjaźń i poprzez węzeł Żukowo zostanie doprowadzona do drogi krajowej nr 20 w miejscowości Glincz. Wykonawcą tej inwestycji jest konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia. Koszt prac to ok. 777 mln zł.
Droga S6 – Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej Foto: GDDKiA
Droga S6 – Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej – terminy

Zgodnie z umową firmy mają 38 miesięcy na zaprojektowanie i wybudowanie Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Czas realizacji uwzględniać będzie przerwy od 16 grudnia do 15 marca (w fazie budowy), tak więc zakładany dziś termin zakończenia prac budowlanych to drugi kwartał 2025 r.

Jak zapowiedział szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w trzecim kwartale tego roku zostaną ogłoszone przetargi na budowę trzech kolejnych odcinków S6 w woj. zachodniopomorskim – od Koszalina do Słupska. Według planów cała trasa S6 w województwach pomorskim i zachodniopomorskim będzie oddana do ruchu w 2025 r.