• Inaczej niż dotychczas, piesi zyskują pierwszeństwo zanim jeszcze znajdą się na przejściu
  • Kierowcy mają obowiązek zwolnić, gdy zbliżają się do przejścia
  • W szczególnych sytuacjach pieszy może ponieść konsekwencje za korzystanie na przejściu z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego rozpraszającego uwagę
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

O ile dotychczas pierwszeństwo przed pojazdem miał pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, to zgodnie z przepisami wchodzącymi w życie 1 czerwca piesi uzyskują pierwszeństwo wcześniej – to podstawowa zmiana.

Pierwszeństwo pieszych od 1 czerwca – obowiązki kierujących

  • Pieszy ma pierwszeństwo już w chwili wchodzenia na przejście
  • Kierowca ma ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście poprzez zmniejszenie prędkości lub zatrzymanie się
  • Uwaga – powyższe zasady nie dotyczą tramwajów – tramwaj ustępuje pierwszeństwa pieszym na dotychczasowych zasadach – gdy pieszy znajduje się na przejściu
  • Ponadto kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i zwolnić, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się na przejściu i na nie wchodzących. Można się spodziewać, że w razie wypadku na przejściu sądy będą szczególnie wnikliwie analizować prędkość samochodu: nawet zgodna z limitem dozwolonym na danym odcinku drogi może być uznana za zbyt wysoką!

Pierwszeństwo pieszych od 1 czerwca – obowiązki kierujących

Tego typu zachowanie od 1 czerwca 2021 w pewnych wypadkach może być powodem odpowiedzialności pieszego Foto: iStock / istock
Tego typu zachowanie od 1 czerwca 2021 w pewnych wypadkach może być powodem odpowiedzialności pieszego

Policja apeluje o rozsądek i zwraca uwagę także na nowe obowiązki pieszych – chodzi szczególnie o zachowanie ostrożności i ograniczenie korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię.

  • Piesi mają obowiązek zachować szczególną ostrożność już w chwili wchodzenia na przejście dla pieszych.
  • W mocy pozostają zakazy wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, a także wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi.
  • Pojawia się zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (w tym na przejściu dla pieszych) w sposób, który prowadzi do rozproszenia uwagi lub ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni. Zakaz jest warunkowy: nie jest karalne samo korzystanie z elektroniki podczas przechodzenia przez jezdnię, jednak w sytuacji kolizji lub spowodowania zagrożenia – już tak.
Nie wychodź na jezdnię zza autobusu – w ten sposób dochodzi do wielu śmiertelnych wypadków! Foto: Auto Świat
Nie wychodź na jezdnię zza autobusu – w ten sposób dochodzi do wielu śmiertelnych wypadków!

Uwaga: pojawiają się szacunki, że nawet ponad połowa pieszych i kierujących nie słyszała o zmianach w przepisach dotyczących pierwszeństwa pieszych. Oznacza to, że piesi, korzystając ze swoich nowych praw, powinni w szczególnym stopniu stosować zasadę ograniczonego zaufania. W przeciwnym wypadku w początkowym okresie obowiązywania nowych przepisów liczba ofiar w obrębie przejść dla pieszych będzie wyższa niż kiedykolwiek!