Podstawową zaletą systemu Opel OnStar jest wszechstronność. To tak naprawdę zestaw rozwiązań, które dzięki globalnej współpracy są w stanie kontrolować wiele aspektów eksploatacji auta. Co to daje? Pozwala kierowcy na poszukiwanie oszczędności i na jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału elektroniki, poprawia poziom bezpieczeństwa, usprawnia jazdę oraz sprawia, że samochód staje się równie inteligentny jak współczesne smartfony!

Pierwszym z pól działania dla Opel OnStar jest kwestia bezpieczeństwa. W sytuacji, w której dojdzie do kolizji, system jest w stanie podjąć natychmiastową reakcję. Niemalże od razu po wystrzeleniu poduszek powietrznych komputer prześle informację o zdarzeniu do centrum dyspozycyjnego. Ta będzie zawierać m.in. dane dotyczące lokalizacji pojazdu, kierunku jazdy, koloru karoserii czy nawet wstępnej oceny potencjalnych szkód.

Opel OnStar - technologia premium w autach popularnych!
Opel OnStar - technologia premium w autach popularnych!

Po otrzymaniu raportu, dyspozytor skontaktuje się z pasażerami samochodu za pomocą zestawu głośnomówiącego. W trakcie rozmowy dowie się jaka konkretna pomoc jest im potrzebna. Jeżeli kontaktu nie uda mu się nawiązać, natychmiast na miejsce zdarzania wezwane zostaną służby ratunkowe. Co niezwykle ważne, bez względu na fakt czy do wypadku dojdzie w kraju, czy za granicą, dyspozytor zawsze będzie mówił w języku narodowym kierowcy!

Może się zdarzyć sytuacja, w której jeden z pasażerów samochodu będzie potrzebował pomocy medycznej, mimo iż nie doszło do zdarzenia drogowego. Co wtedy? W standardowym aucie trzeba znaleźć komórkę, zadzwonić na numer 112, próbować wskazać lokalizację i czekać na pomoc. Opel OnStar zdecydowanie ułatwia ten proces. Wystarczy że pasażerowie skontaktują się z centrum dyspozycyjnym. Jego pracownik nie tylko zgłosi potrzebę pomocy służbom ratunkowym, ale również dokładnie wskaże pozycję pojazdu za sprawą danych pochodzących z nadajnika GPS.