Segment D to tradycyjnie względnie duże i wygodne samochody. Choć w Europie od dłuższego czasu jest on w defensywie, to są miejsca na świecie, gdzie dynamicznie się rozwija. Analiza danych pokazuje, że najchętniej w tej kategorii kupowana jest Toyota Camry (około 635 tys. rejestracji). Drugie miejsce zajęła Honda Accord (około 500 tys. rejestracji). Trzecie - Nissan Altima (około 275 tys. rejestracji). Jednak w zestawieniu przygotowanym przez "Car Industry Analysis" uderza coś innego - 12. miejsce (i ciągle idzie w górę) zajmuje wycofany z europejskiej oferty w 1996 r. Peugeot 405!

Popularny w Iranie

Precyzyjnie rzecz ujmując, sprawa dotyczy dwóch modeli IKCO 405 oraz lepiej wyposażonego IKCO Pars. Są to irańskie wersje produkowane na licencji Peugeota przez firmą Khodro. Mimo że produkcja "405" w Europie ruszyła 35 lat temu, to w Azji nadal można kupić takie modele jako fabrycznie nowe.

W Azerbejdżanie w 2019 r. powstała nawet fabryka wraz z montownią. Współczesne "405-tki" - z wynikiem 77 tys. rejestracji - cieszą się naprawdę dużą popularnością. Model, który konstrukcyjnie tkwi w drugiej połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, w światowym rankingu pokonał nie tylko takie modele, jak Skoda Superb (44 tys. rejestracji) czy Opel Insignia (11 tys. rejestracji), ale nawet swojego prawnuka w postaci nowego Peugeota 508 (24 tys. rejestracji).

Komfortowe warunki

Peugeot 405 oferowany jest z silnikami o pojemności 1,6 i 1,8 litra, tylko jako sedan. Gama silnikowa i wersje nadwozia nie przyprawiają o zawrót głowy, ale chyba to nie dużego wyboru oczekują klienci zainteresowani "405". Mimo braku wygórowanych oczekiwań mogą dostać automatyczną skrzynię biegów o czterech przełożeniach.

Model Pars przeszedł zmianę wnętrza. Pojazd ma tarcze hamulcowe z tyłu, lecz z wyposażenia standardowego nie ma się co śmiać. Dostępna jest klimatyzacja, elektrycznie sterowane przednie lusterka i oparcie fotela oraz czujniki parkowania, zależnie od dokonanych w cenniku wyborów. Poduszki powietrzne też są dostępne, i to od razu dla kierowcy i pasażera.