Jak czytamy na stronie internetowej miejskiego ratusza, technologia Sitraffic Stream pomyślnie przeszła testy i już działa na ulicach Rzeszowa. Na czym polega? System zapewnia zielone światło na każdym skrzyżowaniu będącym na drodze pojazdu uprzywilejowanego, wyposażonego w jednostkę pokładową GPS. Dzięki niej określana jest dokładna lokalizacja pojazdu, która trafia do centrum sterowania ruchu drogowego. Wszystko dzieje się automatycznie, po przejeździe radiowozu, ambulansu czy wozu straży pożarnej sygnalizacja świetlna wraca do normalnej pracy.

- Dzięki temu pojazd nie musi zwalniać przed skrzyżowaniem, jedzie bezpieczniej, nie generuje hałasu z powodu mniejszego zużycia syren, a zielone światło na całym ciągu pozwala kierowcom łatwiej stworzyć korytarz życia dla nadjeżdżającego pojazdu służb ratowniczych. To wszystko zapewnia lepszą, skuteczniejszą i bezpieczniejszą jazdę na skrzyżowaniach, a w konsekwencji - realizację zadań – wyjaśnił Tomasz Baran, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc, poinformował, że system został zainstalowany w 42 pojazdach służb ratowniczych.

Być może niedługo technologia ułatwiająca pracę kierowców służb ratowniczych upowszechni się w kolejnych polskich miastach. Została wdrożona przez firmę Siemens Mobility, która jest operatorem Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS) nie tylko w Rzeszowie, ale również w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Białymstoku czy Tychach.

– Priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych z powodzeniem funkcjonuje już w Europie, m.in. w kilkunastu miastach niemieckich oraz np. w stolicy Islandii. Cieszymy się, że dociera także do Polski, a Rzeszów zyskuje technologię, która przysłuży się wszystkim mieszkańcom– powiedział Dariusz Obcowski, dyrektor pionu ITS w Siemens Mobility Sp. z o.o.