Do zdarzenia, które teraz zakończyło się uhonorowaniem odważnego czynu Stefana Erdmanna, doszło w listopadzie 2022 r. Na nagraniu z kabiny ciężarówki, zarejestrowanym przez samego Erdmanna, widać przejazd samochodów na autostradzie A2.

Wskoczył do kabiny i zatrzymał jadącą ciężarówkę

W pewnym momencie jedna z poruszających się drogą ciężarówek w niekontrolowany sposób przecina kilka pasów ruchu i ocierając się o bariery energochłonne, zbliża się do zjazdu z trasy. Wracając do tamtego zdarzenia Erdmann wyjaśnił, że wjechał swoim pojazdem za ciężarówkę kolegi po fachu, wyskoczył z kabiny i pobiegł za toczącym się po autostradzie trzyosiowym MAN-em. Ostatecznie Stefanowi udało się wsiąść do kabiny i zatrzymać samochód.

Serwis 40ton.net wyjaśnia, że powodem tej niebezpiecznej sytuacji było zasłabnięcie kierowcy MAN-a. Kierowca stracił przytomność na tyle szybko, że nie zdążył zatrzymać ciężarówki i ta w niekontrolowany sposób kontynuowała jazdę. Trudno powiedzieć, jak długo samochód by się jeszcze poruszał i czy nie doprowadziłby do poważniejszego zdarzenia, gdyby nie szybka reakcja Erdmanna.

"Pomocna dłoń" nagrodą za odważny czyn

Za ten odważny czyn Stefan Erdmann został uhonorowany nowo ufundowaną nagrodą za odwagę cywilną. Kierowca ciężarówki jest pierwszym mieszkańcem Barsinghausen, który zdobył nagrodę "Pomocna dłoń", a o wytypowaniu go jako osoby, która najbardziej zasłużyła na to wyróżnienie, zadecydowało ponad 400 mieszkańców miasta ze świata polityki, biznesu, wolontariatu i sektora społecznego.

Burmistrz Henning Schünhof pochwalił odważną interwencję Erdmanna i przyznał, że jego reakcja była wzorowa. Przy okazji zwrócił uwagę, że w tym samym czasie, gdy ciężarówka jechała już wzdłuż barier, tuż obok przejeżdżało wiele osób i żadna z nich nie udzieliła pomocy. Burmistrz Barsinghausen wyraził nadzieję, że zachowanie Erdmanna i nowa nagroda znajdą jak najwięcej naśladowców.