Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Policja i ITD podsumowały wakacje 2021 na polskich drogach

Policja i ITD podsumowały wakacje 2021 na polskich drogach

Policja i Inspekcja Transportu Drogowego podsumowały tegoroczne wakacje. Wypadków było mniej, lecz ofiar cały czas bardzo dużo. Choć statystyki wydają się lepsze, to poprawa, jeśli jest to niewielka. Polscy kierowcy cały czas uwielbiają łamać przepisy.

Policyjna kontrola
Policyjna kontrola Źródło: Auto Świat / Tomasz Okurowski

Wakacje się skończyły, to czas podsumowań i choć statystyki pokazują, że wypadków było mniej, to wcale nie jest dobrze. Kierowcy samochodów osobowych łamią przepisy i, co gorsza, wsiadają za kółko po alkoholu.

W okresie wakacji odnotowano 5216 wypadków, w których zginęło 479 osób, a 6172 zostały ranne. Ostateczna liczba ofiar jeszcze nie jest znana, wielu uczestników wypadków nadal walczy o życie w szpitalach. Dla porównania w 2020 r. wypadków było 5598, zginęło 500 osób i 6525 zostało rannych. Z kolei wakacje 2019 zakończyły się następująco: 6 289 wypadków, 594 ofiary i 7462 rannych. Wypadków jest więc mniej niż w ostatnich latach, jednak cały czas ginie w nich porównywalna liczba osób. Dróg pilnowało codziennie 4 tys. policjantów.

Od początku 2021 r. złapano 41 029 kierowców przekraczających prędkość 50 km/h w terenie zabudowanym, a jeszcze więcej, bo ponad 69 tys., złapano na "podwójnym gazie". Niestety, naszymi głównymi grzechami za kierownicą wciąż są prędkość i alkohol.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Fotoradary nie odpoczywają

W trakcie wakacji inspektorzy CANARD w najniebezpieczniejszych miejscach prowadzili kontrole prędkości z wykorzystaniem mobilnych urządzeń rejestrujących oraz sieci fotoradarowej. Zarejestrowano 259,6 tys. przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. W 95 proc. przypadków sprawcami naruszeń byli kierujący samochodami osobowymi.

Kontrole transportu ciężkiego

Sprawdzano również autokary, a skupiono się na tych, którymi jeździli najmłodsi. Kontroli poddano 1768 autokarów wycieczkowych, co jest wynikiem lepszym o ponad 600 pojazdów w porównaniu z poprzednim rokiem. W wyniku sprawdzania zatrzymano 57 dowodów rejestracyjnych, 14 pojazdów nie dopuszczono do dalszej jazdy i wstawiono 288 mandatów. Nie stwierdzono natomiast prowadzenia autokarów pod wpływem alkoholu.

Przeczytaj też:

Najczęstszymi awariami w autokarach były: usterki układu hamulcowego, wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmiernie zużyte ogumienie czy skorodowane elementy układu nośnego pojazdu.

Przeprowadzono także 26,9 tys. kontroli drogowych ciężarówek, samochodów dostawczych i pojazdów transportu publicznego. Najczęstszą nieprawidłowością było przekraczanie dopuszczalnego czasu prowadzenia pojazdów oraz obowiązkowych przerw i odpoczynków. Ponad 34 proc. stwierdzonych w lipcu i sierpniu naruszeń dotyczyło nieprawidłowego używania urządzeń rejestrujących, natomiast kontrola stanu technicznego pojazdów zakończyła się m.in. zatrzymaniem ponad 1,8 tys. dowodów rejestracyjnych.

Bezpieczeństwo w okolicach szkół

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego policja skupiła się na bezpieczeństwie wokół szkół. Spodziewany większy ruch samochodów i dzieci ma być kontrolowany przez patrole. Przed rozpoczęciem roku szkolnego policjanci przeprowadzili m.in. weryfikacje oznakowania oraz urządzeń ostrzegawczo zabezpieczających w rejonach szkół, oraz placówek oświatowych. W jej wyniku sporządzono blisko 1,t tys. wniosków o jego poprawę.

Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków