Polacy są przywiązani do korzystania z samochodów. Jak wynika z badania zleconego przez Autopay, aż 90 proc. z nas przynajmniej od czasu do czasu jeździ autem, przy czym najmłodsza grupa badanych osób robi to nieco rzadziej. Wybór środka transportu wiąże się jednak z odległością, którą mamy do pokonania.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Im dalej, tym częściej stawiamy na samochód

Im mniejszy dystans, tym więcej z nas wybiera transport publiczny, rower i hulajnogę lub spacer. Do 2 km najczęściej pokonujemy pieszo. Taką opcję wybiera ponad połowa badanych, ale co piąty z nas i taj wsiadłby wtedy do samochodu. Na dystansach od trzech do pięciu kilometrów 40 proc. badanych wybrałoby auto, a gdy mamy do pokonania powyżej sześciu kilometrów, samochód wybiera już ponad 60 proc. z nas. Na najdłuższych trasach, liczących ponad 100 km, tylko co trzecia badana osoba wybrałaby transport publiczny. Większość stawia wtedy na podróż samochodem.

Niezależnie od dystansu samochód najczęściej wybierają mieszkańcy wsi, a najrzadziej mieszkający w dużych i wielkich miastach. Polki częściej korzystają z transportu publicznego oraz takich środków transportu jak rower czy hulajnoga niż Polacy, i to niezależnie od odległości.

 Foto: Autopay

Dla większości Polek i Polaków samochód jest najwygodniejszym środkiem transportu po naszym kraju. Nic więc dziwnego, że wybierają jazdę autem nawet na krótszych dystansach. Samochód wydaje się być najważniejszy dla mieszkańców wsi, z kolei osoby z większych miast częściej korzystają z dostępnej alternatywy w postaci transportu publicznego – komentuje wyniki badania Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Jak korzystamy z samochodów

Jako czynniki decydujące o skorzystaniu z samochodu najczęściej wymieniamy czas i wygodę. Koszt przejazdu wskazuje 40 proc. badanych. Osoby starsze i mieszkańcy wsi z auta korzystają głównie po to, aby zrobić zakupy, pojechać do lekarza czy urzędu. Młodsi najczęściej z samochodów korzystają po to, aby dojechać do pracy. Częściej niż pozostałym grupom badanych, auto służy w podróżach weekendowych lub wakacyjnych mieszkańcom dużych miast. Na wsiach za to auta wykorzystywane są najczęściej, jako środek transportu do kościołów. Najwięcej kilometrów za to, nasze auta "nabijają" nam podróże do i z pracy, załatwianie sprawunków oraz weekendowe podróże.

 Foto: Autopay

Jak podróżujemy samochodami

Ponad połowa badanych deklaruje, że rocznie pokonuje więcej niż 10 tys. km. Za kierownicą aut najczęściej zasiadają mężczyźni, młodsza grupa badanych oraz mieszkańcy małych miast i wsi. Przeciętnie za kierownicą siada zaś 20 proc. kobiet. Co czwarty badany przeplata ze sobą rolę kierowcy i pasażera, ale 27 proc. Polaków zdecydowanie lepiej czuje się, kiedy jest wożona, niż sama prowadzi. Z autostrad w ciągu roku skorzystała prawie połowa badanych — najczęściej wybierają je mężczyźni, osoby z młodszych grup badanych oraz mieszkańcy miast.