"W okresie świąt Wielkiej Nocy spodziewane jest zwiększenie natężenia ruchu drogowego, zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach lokalnych. Dlatego funkcjonariusze, jak co roku czuwać będą nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego" — podkreślił w rozmowie z PAP nadkomisarz Robert Opas.

Policjant zaznaczył, że funkcjonariusze będą zwracać uwagę między innymi na stan trzeźwości kierujących, przekraczanie dozwolonej prędkości oraz stan techniczny pojazdów. "Sprawdzą, czy kierowcy i pasażerowie podróżują w zapiętych pasach, a dzieci w fotelikach. Zadbają też o płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju" — wskazał.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Tym, którzy będą musieli pokonać wiele kilometrów, aby spotkać się z najbliższymi, nadkom. Opas przypomina podstawowe zasady, których przestrzeganie zapewnia bezpieczną podróż. "Przede wszystkim drogi to nie miejsce na brawurę, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu i dojechać kilka minut później, ale za to bezpiecznie" — wyjaśnił.

"Spotkania rodzinne często bywają okazją do wznoszenia toastów. Nie wsiadajmy jednak za kierownicę po wypiciu alkoholu. Nie warto narażać siebie i innych na wypadek, który może spowodować utratę zdrowia, a nawet życia" — przekazał policjant.

Zaapelował też o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. "W szczególności apeluję o stosowanie się do ograniczeń prędkości i respektowanie praw pieszych" — powiedział.

"Na drogach będzie w tym czasie więcej policyjnych patroli zarówno w oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozach. Wykorzystamy także bezzałogowe statki powietrzne i możliwości, jakie daje nowoczesna technika" — zapewnił nadkomisarz Robert Opas.

Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku podczas czterech okołoświątecznych dni na polskich drogach doszło do 174 wypadków drogowych, w których zginęło 27 osób. Zatrzymano wtedy 1265 nietrzeźwych kierujących. Z kolei w 2021 r. doszło do 153 wypadków, w których zginęło 22 osób. Policjanci zatrzymali wtedy 1069 nietrzeźwych kierujących.