W środę 28 lutego 2024 r. wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i wiceminister Paweł Bejda podpisali z AMZ-Kutno umowę modernizującą polską armię. Producent zabudów i pojazdów specjalnych dostarczy Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej 286 lekkich opancerzonych transporterów rozpoznawczych (LOTR) Kleszcz. Nowe pojazdy zasilą flotę wojska w latach 2025-2035.

LOTR Kleszcz. Nowe opancerzone transportery dla wojska

Opracowany na bazie transportera opancerzonego Bóbr-3 rozpoznawczy Kleszcz zastąpi przestarzałe radzieckie pojazdy BRDM-2. Trafi na wyposażenie pododdziałów rozpoznawczych Wojsk Lądowych, a jego głównym zadaniem będzie zdobywanie informacji o przeciwniku i polu walki przy zachowaniu wysokiego poziomu ochrony załogi.

– przekazał Kosiniak-Kamysz.

Zamiast konstrukcji rodem z lat 60. polscy żołnierze dostaną nowoczesne transportery wyposażone nie tylko w napęd 4x4, ale też zaawansowane systemy przetwarzania i przekazywania zaszyfrowanych danych rozpoznawczych niezbędnych do planowania i prowadzenia działań. Załoga Kleszcza może składać się z pięciu żołnierzy.

Od 2020 r. trwały testy prototypów Bobra-3 i Kleszcza

Umowa ramowa podpisana przez MON i AMZ-Kutno nie jest zaskoczeniem, bo to efekt rozpoczętego w 2013 r. projektu mającego na celu opracowanie nowego opancerzonego pojazdu dla polskiej armii. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zawarło wówczas porozumienie z konsorcjum polskich podmiotów, w skład którego weszły m.in. AMZ-Kutno (lider), Wojskowy Instytut Łączności, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia oraz Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii.

– podsumował wicepremier.