Z danych niemieckiego Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej wynika, że w 2023 r. liczba skradzionych samochodów wzrosła o 9 proc. Było to dokładnie 15 tys. 294 pojazdów. Szczególne nasilenie kradzieży zaobserwowano w dużych miastach, takich jak Berlin czy Hamburg, ale też w regionach przygranicznych we wschodnich Niemczech. Jeśli zaś chodzi o ciężarówki, to liczba kradzieży w ubiegłym roku wzrosła aż o ponad 48 proc.
Z Niemiec znikają teraz nie tylko luksusowe auta, ale też maszyny budowlane czy rolnicze, których wartość szacuje się na setki tysięcy euro. Jak donosi Deutsche Welle, złodzieje do kradzieży używają nowoczesnych narzędzi elektronicznych, dzięki którym są w stanie przechwycić sygnał radiowy kluczyka samochodowego wyposażonego w technologię Keyless Go. Często korzystają z tzw. Gameboy'ów. Wiele z narzędzi używanych przez złodziei w Niemczech można bardzo łatwo zamówić na rosyjskich stronach internetowych.
Zobacz: Czy kogoś jeszcze dziwią takie decyzje? To być albo nie być dla niemieckiego producenta
Złodzieje w Niemczech kradną maszyny budowlane. Sprzęt kupują na chińskiej stronie
Szczególnym zainteresowaniem złodziei cieszą się w ostatnim czasie wspomniane już maszyny budowlane. Przestępcy kradną koparki, dźwigi czy też ładowarki kołowe. Mają dużą wartość i jest na nie ogromny popyt. Włamanie się do nich nie stanowi większego problemu.
Przeczytaj: To te światła włączają zasadę kąta prostego. Muszą się świecić czy migać? Kierowcy wpadają jeden po drugim
Wszystko przez to, że producenci takich maszyn instalują w nich tylko kilka wariantów zamków. Najpopularniejsze klucze do nich złodzieje są w stanie kupić na znanej chińskiej platformie zajmującej się handlem Temu.
Z raportu Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej wynika, że skradzione maszyny często transportowane są do krajów Europy Wschodniej. Niekiedy są również rozbierane na części i sprzedawane na całym świecie.
Sprawdź: Ukryli tu ważną funkcję. Piesi nawet nie wiedzą, co potrafi żółty przycisk na przejściach. Są nowe
W walkę z międzynarodowymi gangami złodziei zaangażowane są nie tylko niemieckie służby. Na zewnętrznych granicach strefy Schengen trwają zaostrzone kontrole. Problem jednak nie ustaje.