Jak podała śląska policja, kierowca został zatrzymany pod koniec ubiegłego tygodnia w Mykanowie na autostradzie A1 przez policjantów z grupy SPEED. "Na remontowanym odcinku trasy, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h, kierowca Mercedesa pędził mając na liczniku 218 km/h. W takiej sytuacji mundurowi z gliwickiego komisariatu autostradowego nie mieli innego wyjścia i ukarali mężczyznę najwyższym z możliwych mandatów karnych - 500 zł i 10 punktami karnymi" – poinformowali policjanci. Po sprawdzeniu samochodu w policyjnych bazach danych okazało się, że pojazd został przywłaszczony. Mundurowi wyjaśniają teraz okoliczności tego przestępstwa.

Nadmierna prędkość to częsta przyczyna wypadków

Policjanci przypominają, że nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn tragicznych wypadków. Mimo licznych apeli, śląska policja niemal każdego dnia informuje o zatrzymaniu kierowców, którzy rażąco przekroczyli ograniczenia. Np. na początku maja funkcjonariusze z cieszyńskiej grupy SPEED ujęli pijanego 18-letniego kierowcę, który w deszczu i przy ograniczeniu prędkości do 70 km/h, jechał 165 km/h; wiózł samochodem cztery inne osoby.

W drugiej połowie kwietnia br. komenda wojewódzka w Katowicach zdecydowała o wzmocnieniu grupy SPEED, zajmującej się najbardziej niebezpiecznymi zachowaniami na drogach. Jak tłumaczyli policjanci, mimo niższego z powodu epidemii koronawirusa natężenia ruchu samochodów i mniejszej ogólnej liczby wypadków i kolizji na śląskich drogach, z powodu przekraczania dopuszczalnej prędkości wzrósł odsetek wypadków śmiertelnych.

Znacząco w ostatnich tygodniach wzrosła także liczba praw jazdy zatrzymanych za przekroczenie prędkości. Policjanci grupy SPEED, którzy stanowią zaledwie ok. 5 proc. wszystkich policjantów ruchu drogowego, w marcu br. zatrzymali w Śląskiem prawie połowę spośród wszystkich odebranych praw jazdy za niestosowanie się do limitów prędkości.

Pierwszy policyjny zespół SPEED powstał w stołecznym wydziale ruchu drogowego w listopadzie 2018 r., później podobne powołano w komendach w całym kraju. Grupę SPEED w woj. śląskim tworzą funkcjonariusze drogówki z komendy wojewódzkiej, jednostek miejskich i powiatowych, a także z pionów kryminalnych oraz zwalczających cyberprzestępczość. W woj. śląskim w skład grupy wchodzi ponad 50 policjantów.

W wakacje zapowiadana nowelizacja kodeksu drogowego

Projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym zakłada m.in. zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejść dla pieszych.