Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Prawo jazdy kategorii B. Co można prowadzić? Nie tylko osobówki

Prawo jazdy kategorii B. Co można prowadzić? Nie tylko osobówki

Najpopularniejsze prawo jazdy w Polsce to zdecydowanie prawko kategorii B. To ono pozwala jeździć samochodami osobowymi. Ale nie tylko. Kierowcy nawet nie zdają sobie sprawy, jak długa jest lista pojazdów, które można prowadzić.

Prawo jazdy dokument
Prawo jazdy dokumentŹródło: Auto Świat

Prawo jazdy kategorii B pozwala jeździć samochodami osobowymi. Właśnie dlatego znakomita większość kierowców ogranicza się do tej kategorii. Popularna jest jeszcze kategoria A, która pozwala bez ograniczeń jeździć motocyklami. Pozostałe litery interesują już kierowców, którzy potrzebują prowadzić znacznie większe pojazdy.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Jakimi samochodami można jeździć z prawem jazdy kat. B?

Kluczowym parametrem jest dopuszczalna masa całkowita (DMC). Z prawem jazdy kategorii B możemy jeździć pojazdami o DMC do 3,5 tony (w przypadku napędu alternatywnego limit to 4,25 tony). To oznacza bardzo duże pole do popisu, a w limicie łapią się także znacznie większe samochody niż klasyczne osobówki. Jak sprawdzić DMC? Znajdziecie ją w dowodzie rejestracyjnym w rubryce "F". Jeśli DMC nie przekracza 3,5 tony, to spokojnie możecie taki pojazd prowadzić. Jakie samochody łapią się na prawo jazdy kat. B?

Prowadzić można mała dostawczaki. Chodzi tu już o naprawdę sporo modele. Nie tylko kombivany czy auta pokroju VW Transportera. Na kategorię B łapią się także niektóre wersje tych większych samochodów dostawczych, jak np. VW Crafter. To oznacza, że nie trzeba robić dodatkowego prawa jazdy, żeby pracować jako kierowca takiego auta lub kurier. Tak samo na zwykłe prawko łapią się europejskie pikapy. Bez problemu i obawy o mandat można prowadzić Rangera czy Hiluxa. W przypadku pikapów w rozmiarze amerykańskim warto dwa razy sprawdzić DMC. Może się okazać, że przekroczy dopuszczalny limit.

Na kategorię B łapią się też małe busy i największe vany. Tutaj ważna rzecz. W przypadku busów możemy jechać z maksymalnie dziewięcioma osobami na pokładzie. Włącznie z kierowcą. Pod DMC 3,5 tony łapią się także kampery. Te oferowane w oficjalnej sprzedaży przez producentów na naszym rynku można prowadzić na pewno. W przypadku większych również zalecamy ostrożność. Można się naciąć.

Co ciekawe, legalnie można prowadzić także ciągnik rolniczy. Zakazane jest jednak holowanie maszyn rolniczych wyposażonych we własne koła oraz ciężkich przyczep.

Przeczytaj także: Już jutro paliwo za 4,99 zł za litr. Głośna promocja wraca aż na dwa dni

Ford Ranger
Ford RangerŹródło: Ford

Motocykle na prawo jazdy kategorii B

Sezon motocyklowy jest już za nami, ale i tak warto przypomnieć o tym, że są jednoślady, którymi można spokojnie jeździć bez oddzielnego prawa jazdy. To dobry wstęp do motocyklowej przygody. Na prawko kat. B można prowadzić jednoślady z silnikami o pojemności do 125 cm3. To m.in. duże skutery, a także małe motocykle. Są jeszcze dodatkowe obostrzenia. Kierowca musi mieć trzy lata stażu za kierownicą, a współczynnik mocy do masy motocykla nie może przekraczać 0,1 kW/kg. Z tym nie powinno być problemów, ponieważ producenci specjalnie projektują większość motocykli 125 cm3 tak, żeby tego nie przekraczać.

HONDA MSX125 GROM
HONDA MSX125 GROMŹródło: Honda

Trójkołowce i czterokołowce. Jakimi można jeździć?

Kierowcy zainteresowani eksploatacją trójkołowców muszą mieć świadomość, że zezwolenie na ich prowadzenie uzyskują już posiadając prawo jazdy kategorii B. Kluczowe jest jednak spełnienie określonych warunków technicznych. W przypadku trójkołowców homologowanych jako pojazdy L5e, niezbędne jest zachowanie minimalnej odległości 460 mm między kołami tej samej osi oraz wyposażenie pojazdu w hamulec postojowy.

Wśród czterokołowców wyróżniamy dwie główne kategorie. Pierwsza z nich to czterokołowce lekkie, które charakteryzują się ograniczeniem prędkości do 45 km na godz. i masą całkowitą nieprzekraczającą 350 kg – niegdyś były one rejestrowane jako motorowery.

Druga kategoria to pojazdy czterokołowe o większych możliwościach. Obejmuje ona zarówno pojazdy przystosowane do przewozu osób o masie do 400 kg, jak i te do przewozu rzeczy, gdzie dopuszczalna masa całkowita wzrasta do 550 kg. Jeżeli pojazd posiada otwarte nadwozie i nie wyposażono go w pasy bezpieczeństwa, obowiązkowe jest korzystanie z kasku. Warto zwrócić uwagę, że w tych pojazdach dzieci do siódmego roku życia można przewozić z prędkością nie wyższą niż 40 km na godz. Prawko kategorii B pozwala także jeździć mikrosamochodami.

Przeczytaj także: ITD miała pracowity początek tygodnia. Sześciu kierowców straciło prawa jazdy

Quady czyli: Szaleństwo na 4 kołach
Quady czyli: Szaleństwo na 4 kołachŹródło: Auto Świat

Jazda z przyczepą i prawo jazdy kat. B. Co można?

Mając prawo jazdy kategorii B, można prowadzić:

  • zespół pojazdów (czyli jeden z pojazdów wymienionych w poprzednim punkcie) połączony z przyczepą lekką (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg);
  • zespół pojazdów złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie przekracza 3500 kg;

Posiadacz "amatorskiego" prawa jazdy kategorii B może prowadzić auto o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wraz z przyczepką lekką (dmc do 750 kg) – w takiej sytuacji dopuszczalna masa całkowita zestawu, to jak łatwo policzyć 4250 kg! Jeśli jednak do auta podepniemy przyczepę o dmc wyższym niż 750 kg, to masa całego zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony.

Filip Trusz
Filip Trusz
Zastępca Redaktora Naczelnego AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków