Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Prawo sobie przeczy, a kierowcy mają problem. Ministerstwo odpowiedziało RPO

Prawo sobie przeczy, a kierowcy mają problem. Ministerstwo odpowiedziało RPO

Zamieszanie ze znakami drogowymi trwa i — jak poinformowało ministerstwo infrastruktury — będzie jeszcze trwać. Chodzi o przywilej ignorowania niektórych znaków zakazu, które zostały nadane osobom niepełnosprawnym. Dzięki nim mają mieć ułatwioną mobilność, ale w praktyce przywileje te mogą zostać odebrane jedną tabliczką. To sprawa, w której RPO interweniowało do ministerstwa infrastruktury, a teraz resort odpowiedział na pytania rzecznika.

B-1 Zakaz ruchu
B-1 Zakaz ruchuŹródło: Shutterstock / Anze Furlan
  • Zamieszanie z przywilejami dla osób niepełnosprawnych w zakresie znaków drogowych jeszcze potrwa
  • Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał odpowiedź od ministerstwa dotyczącą planowanych zmian w prawie dotyczącym znaków drogowych i sygnalizacji
  • Ministerstwo Infrastruktury twierdzi, że pochyli się nad problemem, ale kiedy i jak zmienią się zapisy — tego nie wiadomo.

O tej sprawie już informowaliśmy. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) dostaje wiele skarg od kierowców posiadających kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych, którym znaki drogowe odbierają prawo do niestosowania się do niektórych znaków zakazu. Prawo to powstało, by ułatwić mobilność osobom z niepełnosprawnościami. Nie zawsze jednak mogą z tego prawa skorzystać, bo... mogą złamać prawo.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zmiana w znakach drogowych? Ministerstwo infrastruktury odpowiada RPO

W związku z tym RPO wystosowało pismo do ministerstwa infrastruktury, czy planowane są zmiany w prawie, które wyjaśniłyby niejasności i zlikwidowały tę niedogodność. Teraz RPO dostało odpowiedź od ministerstwa, w którym tłumaczy, że pracuje nad zmianami, ale dotychczasowe prawo i tak prawdopodobnie będzie działać jeszcze dłuższy czas.

- Aktualnie opracowano wstępną strukturę nowego rozporządzenia oraz we współpracy z Sekretariatem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rozpoczęto opracowywanie regulacji dotyczących sygnalizacji i sygnalizatorów drogowych. Podjęto również próbę zlecenia opracowania ekspertyzy dotyczącej szczegółowych warunków technicznych i technologicznych dotyczących znaków drogowych, jednak ze względu na brak potencjalnych wykonawców jej realizacja nie doszła do skutku. - pisze Grzegorza Kuczaja, zastępca Dyrektora Departamentu Dróg Publicznych MI.

Ani termin, ani zakres prac nie jest pewny

Z odpowiedzi wystosowanej do RPO można także wywnioskować, że ani termin, ani zakres prac nad nowym prawem nie jest jeszcze pewny, a wpływ na to będzie miała też rekomendacja Nieformalnej Międzyrządowej Grupy Ekspertów ds. Znaków i Sygnałów Drogowych funkcjonującej w ramach ONZ, w sprawie kierunków nowelizacji Konwencji o znakach i sygnałach drogowych, a także zmiany w treści Konwencji, uchwalane przez Światowe Forum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Co więcej, zakres prac może też być uzależniony od dostępności środków finansowych, przeznaczonych na prace oraz potrzebne ekspertyzy. "Zakres i termin realizacji prac nad nowymi regulacjami mogą zależeć od dostępności tych środków".

Miejsce dla niepełnosprawnych pod supermarketem
Miejsce dla niepełnosprawnych pod supermarketemŹródło: Auto Świat / Mateusz Pokorzyński

Prawo się zmieni, ale kiedy? Nie wiadomo

W gruncie rzeczy więc ciężko określić, jak będzie wyglądała zmiana prawa i kiedy nastąpi. Tak naprawdę MI wiele nie wyjaśnia w swojej odpowiedzi, ale zapewnia, że prace nad zmianą prawa będą.

- Niemniej jednak zapewniamy, że Ministerstwo Infrastruktury podda analizie poruszone w wystąpieniu kwestie podczas prac legislacyjnych, mających na celu opracowanie projektu nowych przepisów wykonawczych dotyczących znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. - czytamy w piśmie.

Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków