Rajd Monte Calvaria należy do najstarszych imprez samochodowych w kraju. I choć nigdy nie był eliminacją Mistrzostw Polski, to jednak wśród jego byłych uczestników można znaleźć najbardziej utytułowanych polskich kierowców. Odbywające się zawsze zimą, nawiązujące nazwą do słynnego Rajdu Monte Carlo zawody cieszą się wielkim prestiżem.

Konkursowa Jazda Samochodowa 42. Rajd Monte Calvaria jest zaliczany do Mistrzostw Okręgu Warszawskiego PZM w Pucharze Kierowców Amatorów. Punkty w niej uzyskane liczą się do licencji K.

Zawody rozegrane zostaną w sobotę, 17 lutego. Start i meta zlokalizowana jest w Górze Kalwarii. Zawodnicy będą mieli do pokonania dwanaście prób sprawnościowych, rozgrywanych na zamkniętych, prywatnych placach i parkingach. Całkowita długość trasy wyniesie aż 170 kilometrów.

Organizatorem rajdu jest Automobilklub Polski, a ich dyrektorem – Andrzej Król. Zespołowi Sędziów Sportowych przewodniczy Jan Makarewicz, członkami ZSS są Joanna Makarewicz i Mateusz Pietrzyk.

Zapisy do rajdu przyjmowane są w siedzibie Automobilklubu Polski w Warszawie przy ul. Pańskiej 85. Ilość załóg jest ograniczona do stu. Więcej informacji: www.ak-polski.org.pl

Druga impreza ma charakter szczególny. Automobilklub Chełmski w dniu 18 lutego organizuje 3 KJS Pamięci Janusza Kuliga.

Wcześniejsze KJSy Janusza Kuliga odbywały się w Chełmie i Lublinie, miejscem tegorocznych zmagań będzie Zamość, a autorem prób Marcin Łepik - ubiegłoroczny zwycięzca grupy N i klasy N2 w Pucharze PZM. Patronami imprezy są Jan Kulig - ojciec Janusza i Marcin Zamoyski - prezydent miasta Zamość. KJS będzie pierwszą rundą Pucharu Zarządu Okręgowego PZM w Konkursowych Jazdach Samochodowych, który w tym roku będzie miał - podobnie jak w Warszawie - charakter otwarty, a więc klasyfikowane w nim będą również załogi reprezentujące kluby spoza okręgu.

Zbiórka uczestników w niedzielę, 18 lutego o godz. 10.00 w hipermarkecie Hypernova przy ul. Dzieci Zamojszczyzny 4 w Zamościu. Próby sprawnościowe odbędą się na dużych parkingach (Hypernova, PZU ul. Partyzantów, park ul. Piłsudskiego) oraz w firmie Kornet. Próby te zlokalizowane są w centrum miasta, dzięki czemu zmagania załóg będzie obserwowało liczne grono kibiców. Na jednej z prób dodatkowe atrakcje zapewni zamojski dealer Chevroleta i Opla, firma Energozam, która urządzi przejazdy samochodami Chevrolet Captiva i Opel Frontera. Po mecie uczestnicy zorganizowaną kolumną wjadą na historyczny Rynek Główny w Zamościu, skąd pieszo udadzą się na hetmański obiad w hotelu Renesans. Tam też będzie miała miejsce uroczystość zakończenia imprezy.

Nagrodą dla zwycięzców oprócz nagród honorowych będzie komplet opon. Atrakcyjne nagrody otrzymają również inne czołowe załogi, a część nagród zostanie... rozlosowana, dzięki czemu szanse na ich zdobycie mają wszyscy, którzy ukończą imprezę. Smaczne, wysokokaloryczne upominki od piekarni Kazimiery Łepik otrzymają wszystkie załogi. Wśród sponsorów są już Energozam, Euro Car, hotel Renesans, Hypernova, M Auto, piekarnie Kazimiery Łepik, Tygodnik Zamojski i Urząd Miasta Zamość, a liczba sponsorów z całą pewnością jeszcze wzrośnie.

Regulamin rajdu jest dostępny na stronie www.automobilklub.chelm.pl

Warszawę i Zamość dzieli ponad dwieście kilometrów, ale być może znajdą się załogi, które wystartują w obu imprezach...