Kluczowym parametrem, który należy brać pod uwagę, jest całkowity koszt finansowania - to właśnie on zadecydował o miejscach, które zajęły poszczególne banki w naszym rankingu. Aby go przygotować, przyjęliśmy pewne założenia. Poszukiwaliśmy kredytu dla czteroosobowej rodziny o miesięcznych dochodach netto w wysokości 4 380zł uzyskiwanych z tytułu pracy na umowę o pracę na czas nieokreślony. Klienci nie posiadają innych zobowiązań kredytowych. Nie korzystają także z kart kredytowych.

Prezentujemy oddzielnie ranking kredytów na auta nowe i używane, mamy bowiem do czynienia w tych dwóch przypadkach z zupełnie różnymi warunkami kredytowania.

Marzysz o własnych czterech kółkach? Sfinansuj ich zakup kredytem samochodowym!

Kredyt na nowe auto

Foto: archiwum / Auto Świat

Wybór naszych kredytobiorców padł na Forda C-Max Edition, którego cena salonowa to 75 300 zł. Klienci są w stanie sfinansować 20% wkładu własnego, potrzebują więc kredytu na 60 240 zł. Chcą rozłożyć spłatę na 60 miesięcy.

Pierwsze miejsce w rankingu kredytów samochodowych na nowe auto zajęła oferta Banku BGŻ BNP Paribas oprocentowana na 5,49% w skali roku i z prowizją za udzielenie na poziomie 1%. Klienci, decydując się na tę ofertę, będę mieli do spłaty 1 162,23 zł miesięcznie, a łączny koszt kredytu wyniesie ich 9 494 zł.

Miejsce drugie to kredyt udzielany przez Getin Bank - prawie 10 200 zł kosztu całkowitego i 1 173,85 zł miesięcznej raty. Jeszcze droższa jest oferta mBanku - za udzielenie finansowania trzeba tam zapłacić w sumie 11 422 zł.

Prawdziwym szokiem okazała się jednak propozycja Credit Agricole Banku Polska, która jest ponad trzykrotnie droższa od oferty z miejsca pierwszego. Klienci mieliby do spłaty w tym przypadku o 29 790 zł więcej niż pożyczyli.

Kredyt na używane auto

Foto: archiwum / Auto Świat

Które instytucje mają najlepsze oferty finansowania używanego samochodu? Na potrzeby tego zestawienia przyjęliśmy, że finansowanym modelem będzie Ford C-Max II Trend z roku 2012 o wartości 49 900 zł, a czego 39 920 zł podlega kredytowaniu. Spłatę tego zobowiązania również rozkładamy na 60 rat.

Numerem jeden w tym rankingu okazał się kredyt samochodowy udzielany przez mBank, który oferuje najniższe oprocentowanie na poziomie 5,39% w skali roku. Łączne koszty finansowania w tym banku wyniosą 7 569 zł.

Nieco droższy będzie kredyt w Getin Banku - łączny koszt to 7 800 zł. Dopiero na trzeciej pozycji znalazł się tym razem Bank BGŻ NBP Paribas z kwotą do spłaty o 8 243 zł wyższą niż wartość pożyczki.

Ostatnie miejsce ponownie przypadło Credit Agricole, który, pożyczając ponad 39 000 zł, będzie oczekiwał spłaty kwoty o prawie 20 000 zł wyższej. Miesięczna rata w tym przypadku wyniesie 993,16 zł i będzie o ponad 200 zł wyższa niż w mBanku.

Wyszukaj online najlepszy kredyt samochodowy!

Kredyt dla wielu osób jest jedyną szansą na realizację marzenia o własnym samochodzie. Warto jednak mieć świadomość, że nie każda oferta proponowana nam przez dużą i renomowaną instytucję jest korzystna. Różnice w kosztach kredytowania mogą być ogromne i tylko skrupulatne ich porównanie pomoże nam podjąć właściwą decyzję.