- Ranking objął 21 państw Europy, uwzględniając takie czynniki jak jazda pod wpływem alkoholu, korzystanie z telefonu podczas jazdy i przekraczanie prędkości
- Łotwa uznana za kraj z najniebezpieczniejszymi kierowcami w Europie
- Na drugim miejscu niechlubnego rankingu znaleźli się Austriacy, a trzecie miejsce zajęli Grecy
- Brytyjczycy uznani za najbezpieczniejszych kierowców w Europie
Serwis vignetteswitzerland.com przeanalizował informacje udostępnione przez Komisję Europejską na temat śmiertelności na europejskich drogach oraz wyniki badania E-Survey of Road Users' Attitudes (ESRA), przeprowadzonego przez instytut Vias, który skupił się na niebezpiecznych zachowaniach kierowców na Starym Kontynencie. W analizie uwzględniono takie czynniki jak jazda pod wpływem alkoholu, prowadzenie samochodu w stanie silnego zmęczenia, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, przekraczanie prędkości na autostradach czy korzystanie z telefonu trzymanego przy uchu podczas jazdy. Warto jednak zaznaczyć, że ranking nie obejmuje wszystkich krajów Europy — znalazło się w nim 21 państw. Który naród okazał się najbardziej niebezpiecznym za kierownicą?
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo- Przeczytaj także: Google w końcu coś z tym zrobiło. Właśnie tego brakowało kierowcom. Jest nowy przycisk
Najniebezpieczniejsi kierowcy w Europie to Łotysze
Według przeprowadzonej analizy to Łotysze zostali uznani za najniebezpieczniejszych kierowców w Europie, zdobywając aż 75,8 pkt na 100 możliwych. Kluczowym czynnikiem wpływającym na ten wynik jest wysoka liczba ofiar śmiertelnych na łotewskich drogach — 75 zgonów na milion mieszkańców, co jest najwyższym wskaźnikiem w całym zestawieniu. Ponadto Łotwa zajęła drugie miejsce, tuż za Finlandią, pod względem odsetka kierowców korzystających z telefonu podczas jazdy. Niepokojący jest również fakt, że aż 70,7 proc. łotewskich kierowców przyznało się do przekraczania prędkości na autostradach.
Na drugim miejscu niechlubnego rankingu znaleźli się Austriacy z wynikiem 73 pkt. Na ich pozycję wpłynął każdy z analizowanych czynników — od liczby kierowców przyznających się do jazdy po alkoholu, po odsetek prowadzących pomimo znacznego zmęczenia. Trzecie miejsce zajęli Grecy z wynikiem 70 pkt, co spowodowane jest najwyższym odsetkiem kierowców niezapinających pasów bezpieczeństwa (27,7 proc.) oraz wysokim wskaźnikiem śmiertelności na drogach (61 ofiar na milion mieszkańców).
Polscy kierowcy w środku stawki
Polacy uplasowali się dokładnie w połowie zestawienia, zajmując 11. miejsce ex aequo z Hiszpanami i zdobywając 50 pkt. Co dość zaskakujące, polscy kierowcy, na równi z Czechami, osiągnęli najlepszy wynik pod względem odsetka osób przyznających się do prowadzenia pojazdu po alkoholu — jedynie 5,1 proc. ankietowanych przyznało się do takiego zachowania. W innych kategoriach wypadliśmy przeciętnie. Nie można pominąć wysokiej śmiertelności na polskich drogach — 52 ofiary na milion mieszkańców, co daje nam piąte miejsce w tej smutnej statystyce, na równi z Włochami.
Najbezpieczniejsi kierowcy w Europie to Brytyjczycy
Łotysze znaleźli się na czele tego niechlubnego zestawienia, a na drugim końcu rankingu znaleźli się kierowcy z Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy mogą poszczycić się jednym z najniższych odsetków przekraczania prędkości na drogach szybkiego ruchu — tylko 38,3 proc. respondentów przyznało się do tego wykroczenia. Ponadto jedynie 12,5 proc. brytyjskich kierowców prowadziło pojazd pomimo wyraźnego zmęczenia. Istotnym czynnikiem jest również niska liczba ofiar śmiertelnych na brytyjskich drogach — 25 zgonów na milion mieszkańców, co jest drugim najlepszym wynikiem w rankingu, zaraz po Szwecji.
Brytyjska pozycja w zestawieniu sugeruje, że tamtejsi kierowcy przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa na drodze. Niska liczba wypadków śmiertelnych oraz ostrożniejsze podejście do jazdy mogą być powodem do dumy dla mieszkańców Wielkiej Brytanii.
Mattijs Wijnmalen, dyrektor generalny Vignetteswitzerland.com podsumował zestawienie w następujących słowach - "Nasze ustalenia podkreślają niepokojące zachowania kierowców na drogach europejskich. Pozycja Łotwy na szczycie naszego indeksu odzwierciedla połączenie wysokiej śmiertelności na drogach i niebezpiecznych nawyków kierowców, które narażają wszystkich użytkowników dróg na ryzyko.
Szczególnie alarmujące jest to, że w krajach takich jak Luksemburg i Finlandia — krajach znanych z wysokich standardów życia i infrastruktury — obserwujemy niezwykle wysokie wskaźniki określonych niebezpiecznych zachowań. W Luksemburgu prawie 4 na 10 kierowców przyznaje się do prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, podczas gdy w Finlandii prawie połowa wszystkich kierowców używa telefonów komórkowych trzymanych w dłoniach za kierownicą".
Pełne wyniki zestawienia: