Auto Świat Wiadomości Aktualności Kierunkowskazy są nie tylko od migania. Mają dodatkowe funkcje, o których nie wiemy

Kierunkowskazy są nie tylko od migania. Mają dodatkowe funkcje, o których nie wiemy

Każdy ma obowiązek używania kierunkowskazów, kiedy porusza się po drogach. I choć główna i podstawowa ich rola jest oczywista nie tylko dla kierowcy, ale praktycznie każdego, to wielu może nie wiedzieć o ich ukrytych funkcjach, a jest ich przynajmniej kilka. Ułatwiają one jazdę, ale mogą też poinformować o usterce. Przedstawiamy nieoczywiste funkcje kierunkowskazów.

Kierunkowskaz
KierunkowskazRoman Vyshnikov / Shutterstock
  • Kierunkowskazy mogą sygnalizować nie tylko kierunek jazdy, ale także m.in. usterkę auta, czy pomagać, nawet gdy nie jest potrzebny z punktu widzenia prawa
  • "Migacze" są obowiązkowym elementem każdego samochodu i praktycznie zawsze mają jakąś dodatkową funkcję

Choć niektórzy się śmieją, że nie każdy samochód jest wyposażony w kierunkowskazy, to jest to podstawowa rzecz każdego auta przynajmniej od pół wieku, a sygnalizowanie zamiaru skrętu było obowiązkiem, nawet gdy "migaczy" jeszcze nie znano. Z czasem jednak zaczęły one mieć jeszcze dodatkowe funkcje, które pomagają podczas codziennej jazdy, a sygnalizowanie kierunku jest tylko ich podstawową funkcją.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Kierunkowskaz pomaga w wykryciu usterki auta

Pierwszą z dodatkowych opcji kierunkowskazu jest informowanie o usterce. Choć nie wszyscy mogą sobie zdawać z tego sprawę, są sytuacje, gdy po włączeniu "kierunku", zaczyna on migać szybciej niż zwykle. Nienaturalnie szybkie miganie kierunkowskazu powinno wzbudzić zainteresowanie kierowcy, bo praktycznie nie da się tego przeoczyć. Jest ono sygnałem, że któraś z żarówek lub samych lamp nie działa, przez co niektórzy uczestnicy ruchu mogą nawet nie poznać naszego zamiaru skrętu, co niekiedy prowadzi do niebezpiecznych sytuacji.

Wówczas najlepiej sprawdzić w bezpiecznym miejscu, która z żarówek nie działa (zazwyczaj chodzi o przednią, tylną i środkową, w okolicach błotnika lub lusterka). Przyczyną usterki zazwyczaj jest przepalona żarówka, więc naprawa nie jest trudna. Zdarza się jednak, że winna wcale nie jest żarówka, a brak kontaktu elektroniki z lampą. Trzeba wtedy zweryfikować przewody i łączenie kostek przy lampach lub po prostu oddać auto do mechanika, który dokładnie sprawdzi przyczynę szybkiego migania. Co ważne, zazwyczaj jedna strona samochodu może działać prawidłowo, a druga migać za szybko. To oznacza, że usterka jest po stronie, gdzie kierunkowskaz działa nienaturalnie.

Kierunkowskaz w lewo
Kierunkowskaz w lewoVitalii Stock / Shutterstock

Zmieniasz pas? Nie naciskaj mocno manetki, a kierunkowskaz mignie kilka razy

"Migacze" pomagają jednak nie tylko w wykryciu usterki samochodu, ale także podczas codziennej jazdy. Dziś wiele samochodów, a obecnie produkowane praktycznie wszystkie, mają opcję kilkukrotnego mignięcia, po lekkim ruszeniu manetką. Jej szturchnięcie musi być znacznie lżejsze, niż typowe włączenie kierunkowskazu, gdy manetka zmienia swoją pozycję. Wówczas wywołamy od 3 do 6 mignięć, w zależności od auta.

Taka funkcja pomaga na przykład w zmianie pasa, gdy skręt kierownicą nie jest na tyle duży, by kierunkowskaz automatycznie się wyłączył po jej wyprostowaniu. Kilkukrotne mignięcie pozwala zapomnieć o tym, że należy wyłączyć "kierunek". Co ważne, w niektórych samochodach mamy ustawienia dotyczące liczby mignięć - na przykład w Fiatach opcję tą możemy włączyć na trzy lub pięć mignięć albo całkowicie ją wyłączyć.

Manetka kierunkowskazu
Manetka kierunkowskazuŻródło: Auto Świat / Mateusz Pokorzyński

Włączenie kierunkowskazu uchroni przed kolizją, a nawet drobnymi uszkodzeniami

W autach wyposażonych w czujnik martwego pola, włączenie kierunkowskazu natychmiast wyczula ten system i gdy "widzi", że w obrębie auta znajduje się przeszkoda, zacznie alarmować kierowcę, że może dojść do kolizji, gdy zacznie manewr zmiany pasa.

To nie wszystko. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest opcja dostępna w nowszych autach Kii i Hyundaia. Tam bowiem, gdy auto ma cyfrowe zegary, włączenie kierunkowskazu uruchamia także małą kamerkę znajdującą się w lusterku, która skierowana jest do tyłu pojazdu. Pokazuje ona profil samochodu, łącznie z kołem i kawałek drogi. Tę funkcję można stosować tak samo, jak w przypadku czujnika martwego pola, bowiem w obrazie z kamery można dojrzeć przeszkodę. Bardzo pomaga także przy manewrowaniu i skręcaniu na skrzyżowaniach - łatwo w niej sprawdzić, czy nie porysujemy felgi o krawężnik i nie zaczepimy autem o słupek, znajdujący się na skraju jezdni.

Niektóre samochody włączają widok na bok auta po włączeniu kierunkowskazu
Niektóre samochody włączają widok na bok auta po włączeniu kierunkowskazuKrzysztof Słomski / Auto Świat

Używaj kierunkowskazu, by uprzyjemnić sobie jazdę

Kierunkowskaz jest więc rzeczą bardzo przydatną, nawet gdy nie musimy go aktualnie używać. Dziś przestał być tylko obowiązkiem przy każdej zmianie kierunku lub pasa. Potrafi on także nam pomóc i sprawić, że prowadzenie samochodu będzie bezpieczniejsze oraz wygodniejsze.

Autor Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków