Wielu kierowców podczas jazdy samochodem spotkało się z sytuacją, gdy policjant zatrzymuje ich, informując o "rutynowej kontroli". Niezależnie od tego, czy popełniliśmy wykroczenie, czy prowadzimy zgodnie z przepisami, warto znać swoje prawa oraz zasady postępowania podczas kontroli drogowej.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoKiedy policjant ma prawo do rutynowej kontroli drogowej?
Przepisy jasno wskazują, kiedy policjant ma prawo do rutynowej kontroli drogowej. Jak wynika z ustawy o policji, do zadań tej formacji należy m.in. kontrola ruchu drogowego i nadzór nad jego uczestnikami.
Policjant ma prawo zatrzymać kierowcę do rutynowej kontroli, gdy istnieje podejrzenie, że kierujący popełnił przestępstwo lub wykroczenie, że pojazd pochodzi z przestępstwa lub przewozi osoby, które dopuściły się przestępstwa, a także, gdy samochód może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Funkcjonariusz może również zatrzymać samochód w związku z wykonywaniem czynności służbowych na miejscu zdarzenia drogowego, na podstawie zgłoszenia interwencji przez obywateli lub w związku z zachowaniem kierującego.
Jak wygląda rutynowa kontrola drogowa?
Jak przypomina komenda policji w Cieszynie, w przypadku, gdy policjant wydaje polecenie zatrzymania się do kontroli drogowej, kierowca powinien zjechać we wskazane przez stróża prawa miejsce, otworzyć okno i trzymać ręce na kierownicy. Jeśli kontrolę przeprowadza osoba nieumundurowana, ma obowiązek okazać legitymację służbową. W innych przypadkach kierowca może zobaczyć dokument na swoją wyraźną prośbę. Jednak policjant nigdy nie może odmówić tej prośbie.
Przed przystąpieniem do kontroli policjant ma obowiązek poinformować o jej przyczynie, np. kontrola dokumentów kierowcy i pojazdu. "Po przekazaniu informacji policjant udaje się do radiowozu lub korzysta z urządzenia mobilnego, aby zweryfikować prawdziwość dokumentów" — wyjaśniają służby.
Co grozi za niezatrzymanie się do kontroli drogowej?
Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej w Polsce grożą bardzo poważne konsekwencje. Zachowanie takie traktowane jest, jako przestępstwo. W myśl obecnie obowiązujących przepisów poza punktami karnymi, zakazem prowadzenia pojazdów, grozi do 5 lat więzienia.