W środowym wykazie pojawiły się informacje o planowanych zmianach w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Rząd zaproponował projekt, który ma na celu zlikwidowanie kosztów wpisania do bazy danych informacji o zarejestrowaniu pojazdu czy przeprowadzonym badaniu technicznym. Opłaty ewidencyjne miałyby też przestać obowiązywać w przypadku dopisania nowych uprawnień do kierowania pojazdami czy wydania karty parkingowej.

Zniesienie opłat ewidencyjnych to oszczędność głównie czasu

Planowane zmiany nie pociągają za sobą dużych oszczędności, bo np. wysokość opłaty ewidencyjnej przy wpisie wyniku badania technicznego czy wydania karty parkingowej to zaledwie złotówka, a przy wydaniu nowego prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego – tylko 50 gr. Ułatwią jednak życie obywatelom i urzędom, bo uproszczą procedury.

Postawienie pieczątki w dowodzie rejestracyjnym kosztuje obecnie 1 zł Foto: Auto Świat
Postawienie pieczątki w dowodzie rejestracyjnym kosztuje obecnie 1 zł

Zobacz też: Od września zarejestrowanie samochodu będzie tańsze. Nowe przepisy

PAP poinformował w komunikacie, że po przyjęciu projektu podmioty, które były do tej pory zobowiązane do pobierania opłat ewidencyjnych (starosta, marszałek, wojewoda czy właściciel stacji kontroli pojazdów) nie będą już musiały składać miesięcznych sprawozdań obejmujących rozliczenia tych opłat.

Anulowane zostaną też przyszłe opłaty ewidencyjne

"Projekt obejmie także zniesienie opłat ewidencyjnych za wpis przedsiębiorcy do rejestru działalności regulowanej lub ewidencji" – dowiadujemy się z komunikatu. Te opłaty nie były jeszcze pobierane, ale według art. 138a ustawy z dn. 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, wkrótce miało je wprowadzić Ministerstwo Cyfryzacji.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Sprawdź: Rusza akcja policji na najdłuższej autostradzie w Polsce. Kontrole w trzech województwach

Prace nad projektem zniesienia opłat ewidencyjnych są w toku. PAP informuje, że planowany przez rząd termin przyjęcia zmian w ustawie został wytyczony na przełom trzeciego i czwartego kwartału br.