Zmiana przepisów przyniesie oszczędności podczas rejestracji pojazdu. Każdy, kto uda się w tym celu do urzędu, nie będzie musiał płacić za nalepkę kontrolną, a auta sprowadzone z zagranicy nie będą musiały mieć karty pojazdu. Dzięki temu rejestracja auta już wcześniej zarejestrowanego na terenie Polski bez zachowania starych tablic rejestracyjnych będzie tańsza o 19 zł (brak konieczności opłaty za nalepkę kontrolną). W przypadku aut sprowadzonych oszczędność będzie jeszcze większa, bo wyniesie 94,50 zł (brak konieczności opłaty za kartę pojazdu i nalepkę kontrolną).

Tym samym od 4 września 2022 r. koszt zarejestrowania samochodu sprowadzonego wyniesie 161,50 zł, a przerejestrowanie auta z Polski bez zachowania tablic – 180,50 zł.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Od stycznia nie trzeba zmieniać tablic

To kolejne zmiany po tym, jak w styczniu 2022 r. rząd pozwolił na zachowanie wcześniejszych tablic rejestracyjnych bez względu na to, z jakiego województwa pochodzą. Dzięki temu nie trzeba opłacać wydania nowych tablic i nalepki kontrolnej, co daje oszczędność w wysokości 99,50 zł (koszt rejestracji to 81 zł). Jeśli dodatkowo jest miejsce na adnotację w dowodzie rejestracyjnym i nie wydaje się pozwolenia czasowego, oszczędność jest jeszcze większa, bo wynosi 113,50 zł (koszt rejestracji wynosi 67 zł).

Zachowanie starych tablic rejestracyjnych jest możliwe, jeśli auto było wcześniej zarejestrowane na terenie RP i są zgodne z obowiązującym wzorem. Muszą dodatkowo być czytelne i niezniszczone. Niestety nie ma możliwości zachowania przedunijnych tablic z flagą PL, ani jeszcze starszych czarnych tablic.

Uszkodzoną osobówkę można czasowo wycofać

Również od stycznia przepisy dają możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego, który jest uszkodzony. Jeśli powstaje konieczność naprawy wynikającej z uszkodzenia elementów nośnych konstrukcji, można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu.

Zmiana ta pozwala na ograniczenie kosztów związanych z ubezpieczeniem pojazdu. Aby przywrócić auto do ruchu, należy wykonać dodatkowe badanie techniczne po naprawie.