To zmiany, na które czekało wielu kierowców samochodów sportowych. Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy poinformowała o podpisaniu szeregu nowych ustaw, z których jedna wprowadza modyfikacje w zapisach Prawa o ruchu drogowym. W ich myśl pojawiło się nowe pojęcie "samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych".

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:

Samochody przeznaczone do sportu będą mogły poruszać się po polskich drogach na specjalnych warunkach oraz posiadając nowe, wyróżniające je rejestracje.

Jak będą wyglądały nowe tablice rejestracyjne?

"Przepisy te będą miały zastosowanie do samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych, które zostały wpisane do rejestru prowadzonego przez właściwy polski związek sportowy w rozumieniu ustawy o sporcie" informuje Kancelaria Prezydenta.

Zmiany w przepisach wejdą w życie od 1 czerwca 2024 r. Wtedy też pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Do tego czasu ministrowie sportu i transportu muszą przygotować stosowne przepisy. Nowy wzór tablic rejestracyjnych dla samochodów sportowych poznamy więc w przeciągu najbliższych miesięcy.

Samochodem sportowym nie do sklepu ani do pracy

Nowe przepisy zakładają dopuszczenie samochodów sportowych, czyli rajdowych i wyścigowych do uczestnictwa w normalnym ruchu drogowym wyłącznie w czasie trwania zawodów sportowych. Będą się więc mogły poruszać po drogach np. na trasach dojazdowych pomiędzy odcinkami specjalnymi.

W myśl przepisów sportowym samochodem nadal nie będzie można poruszać się po drogach "na co dzień", jadąc do sklepu czy do pracy.

Źródło: Prezydent.pl/kancelaria