Jak podzielić się pracą? W sumie, gdy popatrzymy na dwa zestawy, dzięki którym można zbudować efektowne samochody sportowe, sprawa wydaje się jasna. Zestaw LEGO Technic McLaren Senna GTR™ (42123) zawiera 830 elementów i należy do słynnej serii, w ramach której budujemy różnego typu konstrukcje z dbałością o ich techniczne szczegóły – jak silnik, zawieszenie, układ kierowniczy, napęd... Wszystko zależy od zestawu i stopnia jego złożoności.

Zestaw LEGO Technic McLaren Senna GTR™ (42123) - dużo drobnych części, ale i wiele szczegółów, które zobaczymy po wybudowaniu auta. Foto: LEGO
Zestaw LEGO Technic McLaren Senna GTR™ (42123) - dużo drobnych części, ale i wiele szczegółów, które zobaczymy po wybudowaniu auta.

W tym przypadku ocenilibyśmy poziom trudności jako średni. W sam raz dla ojca, który chce spędzić kilka godzin ze swoją córką, chętną do pomocy w budowaniu McLarena i poznania sekretów motoryzacji. A pierwszym krokiem może być zbudowanie zestawu LEGO Speed Champions McLaren Elva (76902), który składa się z 263 elementów i zawiera żeńską figurkę kierowcy wyścigowego. To dowód, że kobiety też mogą fascynować się rywalizacją na torach wyścigowych.

Zestaw LEGO Speed Champions McLaren Elva (76902) to auto w sam raz dla dziewczyn - za kierownicą szybkiego superauta siada żeńska figurka. Foto: LEGO
Zestaw LEGO Speed Champions McLaren Elva (76902) to auto w sam raz dla dziewczyn - za kierownicą szybkiego superauta siada żeńska figurka.

Zobacz też: Wywiad z "Najszybszą Polką". Gosia Rdest opowiada, jak odkrywała pasję do motorsportu

A jak ocenilibyśmy oba zestawy? Zacznijmy od bardziej skomplikowanego, należącego do serii LEGO Technic. Po ukończeniu budowy widać, że jest to model bardzo efektowny. W sumie, nic dziwnego, bo jest to słynny supersamochód McLarena i to w sportowym wydaniu. Co w nim znajdziemy? Mamy realistyczne, unoszone ku górze drzwi, jak w prawdziwym aucie, mamy też silnik V8 z ruchomymi tłokami oraz skręcające koła. Cały model ma 30 cm długości i 9 cm wysokości i wygląda doskonale. Także na półce, w roli ozdoby, gdy już zakończymy zabawę.

Zestaw LEGO Technic McLaren Senna GTR™ (42123) - zwróćmy uwagę na walory edukacyjne. Składając McLarena, zobaczymy, jak zbudowane jest podwozie, możemy też podziwiać ruchome tłoki 8-cylindrowego silnika. Foto: LEGO
Zestaw LEGO Technic McLaren Senna GTR™ (42123) - zwróćmy uwagę na walory edukacyjne. Składając McLarena, zobaczymy, jak zbudowane jest podwozie, możemy też podziwiać ruchome tłoki 8-cylindrowego silnika.

Bardzo ciekawym doświadczeniem będzie jednak sama budowa tego modelu. W trakcie składania poszczególnych elementów można pokazać dziecku, w jaki sposób działa samochód. Przechodząc przez poszczególne kroki, będziemy bowiem budować układ kierowniczy, 8-cylindrowy silnik, a także elementy podwozia i nadwozia. W przypadku tego ostatniego najciekawszy będzie montaż nietypowych drzwi McLarena – unoszonych ku górze. Wspólne składanie tego modelu to doskonała okazja, by wytłumaczyć funkcjonowanie poszczególnych podzespołów.

Zestaw LEGO Technic McLaren Senna GTR™ (42123)  - dbałość o detale widać w całym modelu. Z tyłu mamy efektowny spoiler oraz dyfuzor. Foto: LEGO
Zestaw LEGO Technic McLaren Senna GTR™ (42123) - dbałość o detale widać w całym modelu. Z tyłu mamy efektowny spoiler oraz dyfuzor.

Warto dodać, że oryginalny model, czyli właśnie McLaren Senna, to pojazd zbudowany w hołdzie nieżującemu mistrzowi Formuły 1. Model ten uznano za jeden z najbardziej ekstremalnych samochodów drogowych, a jeden egzemplarz kosztuje ponad milion dolarów. Pod maską prawdziwego McLarena Senna mamy silnik V8, jak w zestawie LEGO. Moc silnika w prawdziwym pojeździe to aż 800 koni mechanicznych!

Zestaw LEGO Technic McLaren Senna GTR™ (42123)  - koła się skręcają, a drzwi można unieść ku górze, jak w prawdziwym McLarenie Senna. Foto: LEGO
Zestaw LEGO Technic McLaren Senna GTR™ (42123) - koła się skręcają, a drzwi można unieść ku górze, jak w prawdziwym McLarenie Senna.

Oczywiście model z klocków LEGO nie ma pod maską prawdziwego silnika, ale osiem ruchomych tłoków też robi wrażenie. Podobnie jak efektowny wygląd modelu. Kolorystyka, także dzięki szczegółowym naklejkom, bardzo dobrze odwzorowuje oryginał. Nie brak też szczegółów, które wyraźnie nawiązują do rzeczywistości McLarena Senna GTR. To zrozumiałe, bo marka LEGO dba, by takie zestawy były oficjalnie licencjonowane i projektowane pod nadzorem danej marki. W tym przypadku – McLarena. Warto zwrócić uwagę na takie detale jak: tylny spoiler, przednie i tylne światła, czy też znajdujący się pod nimi, efektowny dyfuzor.

Dzieci, choć zwykle te starsze, interesują się takimi detalami i chętnie pytają o to, w jaki sposób zbudowane są poszczególne części składanego modelu. Przykładowo, jak to możliwe, że kręcąc trybikiem znajdującym się przy dachu, mamy wpływ na to, że skręcają się koła? Jak to działa, że gdy poruszamy autem, jednocześnie przesuwają się tłoki silnika? A jak w górze trzymają się charakterystyczne drzwi McLarena?

Zestaw LEGO Speed Champions McLaren Elva (76902) wybudujemy szybciej, bo składa się z mniejszej liczby części. Mimo to, zważywszy na skalę auta, należy docenić dbałość o detale. Foto: LEGO
Zestaw LEGO Speed Champions McLaren Elva (76902) wybudujemy szybciej, bo składa się z mniejszej liczby części. Mimo to, zważywszy na skalę auta, należy docenić dbałość o detale.

O wiele prostszy jest zbudowany z mniejszej ilości elementów zestaw LEGO Speed Champions McLaren Elva (76902). Nie znaczy to, że brak mu detali. Często jest bowiem tak, że projektując mniejszy zestaw, trzeba się więcej natrudzić, by uzyskać doskonały efekt. A opisywany McLaren Elva to piękny roadster, którego jednak bez problemu poskłada kilkuletnia dziewczynka. Na dodatek, może się identyfikować ze wspomnianą już, żeńską figurką, która jest kierowcą tego szybkiego i efektownego pojazdu.

LEGO Speed Champions McLaren Elva (76902) - w kabinie są fotele dla dwóch figurek. Za kierownicą dziewczyna - pasjonatka motoryzacji i wyścigów. A kto zostanie pasażerem? Foto: LEGO
LEGO Speed Champions McLaren Elva (76902) - w kabinie są fotele dla dwóch figurek. Za kierownicą dziewczyna - pasjonatka motoryzacji i wyścigów. A kto zostanie pasażerem?

I fakt, dzieci lubią budowanie, więc wspólne budowanie tych efektownych pojazdów zapewni nam mnóstwo dobrej zabawy na dobre kilka godzin. Dziewczynki wcale nie stronią od motoryzacji i gdy mowa o klockach, też chętnie zajmą się budowaniem samochodu. A gdyby zabawy było Wam za mało, to zawsze możecie sięgnąć po kolorowe zestawy LEGO Friends. W nich też są wspaniałe pojazdy!

Przeczytaj też: Klocki LEGO – zabawa bez ograniczeń i stereotypów

Zobacz również: Wspólne pasje, czyli razem na budowie