Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) pojawił się projekt nowelizacji ustawy, która ma na celu implementację do polskich przepisów unijnej dyrektywy dotyczącej ubezpieczeń OC za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Zmieniona zostanie Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Wzrosną sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach OC

Jak czytamy w uzasadnieniu na stronie RCL, dyrektywa przewiduje wyższe minimalne kwoty sum gwarancyjnych określone na wspólnym poziomie dla wszystkich państw członkowskich. Wcześniej stawki różniły się w zależności od kraju, bo pozwalał na to przewidziany okres przejściowy. Teraz kwoty mają być takie same – w razie potrzeby zostaną przeliczone z euro na lokalne waluty według kursu z 22 grudnia 2021 r.

Jak to wpłynie na polskie prawo? Wartość odszkodowania, jakie może być przyznane w związku z wypadkiem komunikacyjnym, ma zostać podniesiona do przeszło 29,87 mln zł dla jednego takiego zdarzenia bez względu na liczbę poszkodowanych. Inna nowa kwota to 6,02 mln zł dla jednego zdarzenia w przypadku szkód w mieniu – także niezależnie od liczby poszkodowanych. Ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni od jej ogłoszenia.

Nowelizacja zmienia wysokość sumy gwarancyjnej Foto: ACZ / Auto Świat
Nowelizacja zmienia wysokość sumy gwarancyjnej

Czy to oznacza wyższe składki OC dla kierowców?

Resort finansów uspokaja, twierdząc, że "podwyższenie minimalnych sum gwarancyjnych będzie miało marginalny wpływ na potencjalne koszty, jakie będą ponosili ubezpieczający". Na wysokość składki OC wpływają przede wszystkim ocena ryzyka ubezpieczeniowego i taryfy kształtowane w sposób, który umożliwia zakładowi ubezpieczeń wypłatę odszkodowań z zachowaniem płynności finansowej.

Stawki ubezpieczenia OC mogą marginalnie wzrosnąć Foto: archiwum / Auto Świat
Stawki ubezpieczenia OC mogą marginalnie wzrosnąć

O tym, że raczej nie grożą nam wysokie podwyżki, świadczyć może też stanowisko Polskiej Izby Ubezpieczeń. Organizacja podkreśla, że proces ustalenia składki to złożony algorytm oparty na wielu zmiennych dotyczących pojazdu i kierowcy. Wyższe sumy gwarancyjne to zaledwie jeden z elementów tego systemu.