Chodzi o dobrowolne autocasco, czyli ubezpieczenie AC, które oznacza wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia swojego pojazdu z własnej winy, jego uszkodzenia przez osoby trzecie, zniszczenia przez warunki atmosferyczne, a także w przypadku jego kradzieży lub pożaru. Oczywiście zakres polisy zależy od konkretnej oferty ubezpieczyciela, który może sprzedawać różne warianty, mniej lub bardziej rozbudowane.

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) zebrała przypadki wypłat odszkodowań — zdarzenia, jak i sumy świadczeń. Powody i szkody są naprawdę bardzo różne. Trudno je przewidzieć i się przed nimi uchronić.

Na szczycie listy, jeśli chodzi o wysokość wypłaconego świadczenia z AC, jest zalanie samochodu w wyniku ulewnego deszczu. Na szczęście dla poszkodowanego miał on wykupioną polisę AC, która kosztowała go 3190 zł w skali roku. Uszkodzenia były znaczne, ponieważ kosztowały ubezpieczyciela 114 581 zł. Z udostępnionych informacji wynika także, że zakład pomógł klientowi znaleźć chętnego na odkup pojazdu.

Liczba umów autocasco rośnie, a więc rośnie świadomość Polaków, że warto chronić swój majątek, zwłaszcza że samochody bardzo drożeją. W ostatnich latach rosła liczba szkód związanych z gwałtowną pogodą – powodziami błyskawicznymi, wichurami – powiedział Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Pozostałe spektakularne przypadki przedstawia poniższa tabela (źródło: PIU).

Odszkodowania i świadczenia z dobrowolnych polis OC

Rodzaj polisy Składka roczna Zdarzenie Pomoc dla poszkodowanych
Dobrowolna polisa AC all risk 1623 zł Pożar samochodu Wypłata odszkodowania: 62 600 zł
Dobrowolna polisa AC all risk 1060 zł Zapalenie się samochodu podczas uruchomienia silnika Wypłata odszkodowania: 40 200 zł
Dobrowolna polisa AC 1134 zł Wjechanie do rowu – prowadzący wystraszył się osoby przebranej za klauna, która szedł poboczem (wypadek 31 października) Wypłata odszkodowania: 24 910 zł
Dobrowolna polisa AC 4811 zł Oblanie kwasem mlekowym wnętrza taksówki przez klienta Pokrycie kosztów prania tapicerki: 13 894 zł. Odszkodowanie: 69 410 zł po stwierdzeniu szkody całkowitej. Ubezpieczyciel pomógł znaleźć klienta na samochód
Dobrowolna polisa AC 4731 zł Uszkodzenie pojazdu w wyniku zderzenia z łosiem Wypłata odszkodowania: 14 600 zł

PIU podaje, że na koniec trzeciego kwartału 2023 r. 27,7 mln Polaków miało wykupioną polisę OC, a blisko 7,3 mln posiadało także dobrowolne ubezpieczenie AC.