Rozpocznij quiz
1. Do płynnego przenoszenia momentu obrotowego z silnika na skrzynię biegów służy
Poprawna odpowiedź: sprzęgło
Sprzęgło to zespół elementów, który służy do łączenia dwóch wałów: napędowego i napędzanego, w celu przeniesienia między nimi momentu obrotowego.
2. Przed ustawieniem geometrii kół samochodu należy
Poprawna odpowiedź: sprawdzić ciśnienie w ogumieniu
By pomiar geometrii kół i osi pojazdu były wykonane prawidłowo konieczne jest uzupełnienie ciśnienia w ogumieniu do wartości zalecanych przez producenta.
3. Układ tzw. miękkiej hybrydy w samochodzie może pomóc uzyskać
Poprawna odpowiedź: niższe zużycie paliwa
Źródłem oszczędności w tym rozwiązaniu jest fakt, że silnik benzynowy wyłącza się za każdym razem, kiedy nie jest potrzebny – nie tylko podczas postoju przed sygnalizacją świetlną czy w korku, jak w tradycyjnych układach Start&Stop, ale także podczas jazdy, kiedy kierowca nie naciska na pedał gazu. Dodatkowy, mocniejszy rozrusznik płynnie uruchamia silnik nawet przy dużych prędkościach. Zasila go najczęściej dodatkowa, 48-voltowa instalacja.
4. Za oczyszczanie spalin w samochodzie odpowiedzialny jest
Poprawna odpowiedź: filtr DPF
Większość diesli poruszających się po naszych drogach jest już wyposażona w filtry cząstek stałych oczyszczające spaliny z sadzy. Wiele nowych aut z napędem benzynowym i wtryskiem bezpośrednim ma na pokładzie także filtr cząstek stałych.
5. Do sprawdzenia grubości tarczy hamulcowej stosuje się
Poprawna odpowiedź: specjalną suwmiarkę
Prawidłowy pomiar można przeprowadzić wyłącznie specjalną suwmiarką zaopatrzoną w ostrza szczęk pomiarowych. Dzięki nim zmierzymy grubość tarczy na powierzchni ciernej z pominięciem progu powstałego na skutek jej zużycia.,
6. Układ ESP ma za zadanie
Poprawna odpowiedź: stabilizować zachowanie pojazdu w przypadku wystąpienia poślizgu
ESP to elektroniczny układ stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu. Podczas pracy wykorzystuje układy ABS i ASR.
7. Który materiał eksploatacyjny stosuje się do układu chłodzenia
Poprawna odpowiedź: Prestone 4 l
Płyn do układu chłodzenia ma za zadanie odbierać ciepło z silnika i odprowadzić go przez chłodnicę. Jest zabarwioną mieszaniną wody i środka przeciwko zamarzaniu np. glikolu/etanolu, zawiera także różne inne dodatki np. substancje zapobiegające utlenianiu i spienianiu. Płyn do chłodnic Prestone może występować w formie koncentratu (do rozrobienia z wodą) lub do bezpośredniego użycia.
8. W silniku dwusuwowym jeden cykl pracy przypada
Poprawna odpowiedź: na jeden obrót wału korbowego
Zasilanie odbywa się poprzez okienka otwierane lub zamykane przez przemieszczający się tłok. Podobnie jest z opróżnianiem cylindra ze spalin. Po zapłonie mieszanki tłok przemieszcza się w dół cylindra, wykonując suw pracy. Jednocześnie kończy się ssanie, a tłok spręża mieszankę w skrzyni korbowej. Pod koniec tego ruchu tłok odsłania okna kanałów przelotowych i wstępnie sprężona w skrzyni korbowej mieszanka przelatuje do cylindra. Wypełnia ona przestrzeń nad tłokiem, a ponieważ suw tłoka w dół zarazem otwiera okienko wydechowe, następuje wypchnięcie spalin. Tłok wraca do góry cylindra i wówczas odbywa się suw ssania w skrzyni korbowej i sprężania w cylindrze jednocześnie. Silnik dwusuwowy wykonuje pełen obieg roboczy w dwóch suwach, a więc w trakcie jednego obrotu wału korbowego.
9. Przyczepa lekka to taka, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza
Poprawna odpowiedź: 750 kg
Przyczepa lekka to przyczepa, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. Źródło: Kodeks drogowy - Prawo o ruchu drogowym.
10. Ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych na obszarze zabudowanym wynosi
Poprawna odpowiedź: 50 km/h niezależnie od godziny poruszania się
Od 1 lipca 2020 r. ograniczenie prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym obowiązuje niezależnie od pory dnia. Wcześniej w godzinach 23:00-5:00 można było poruszać się do 60 km/h.
11. Droga ekspresowa to droga
Poprawna odpowiedź: wyposażona w jedną lub dwie jezdnie i oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi
Droga ekspresowa to droga dwu- lub jednojezdniowa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której skrzyżowania występują wyjątkowo, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych. Kodeks drogowy – Prawo o ruchu drogowym.
12. Zakaz wyprzedzania z prawej strony obowiązuje
Poprawna odpowiedź: gdy na jezdni brak wymalowanych linii wyznaczających pasy ruchu zarówno na na jezdniach jedno- i dwukierunkowych
Można wyprzedzać z prawej strony na jezdni jednokierunkowej i dwukierunkowej, ale tylko z wyznaczonymi pasami ruchu. Dla przypomnienia pas ruchu to każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi. Tam, gdzie pasy nie są wyznaczone, wyprzedzać z prawej strony nie wolno. UWAGA: prawą stroną wyprzedzamy pojazdy szynowe, możemy również wyprzedzić pojazd skręcający w lewo.
13. Na rondzie
Poprawna odpowiedź: wolno wyprzedzać inne pojazdy
Zakazy wyprzedzania obowiązuje na skrzyżowaniach, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
14. Samochód osobowy o DMC do 3,5 t musi mieć wykonane okresowe badane techniczne
Poprawna odpowiedź: przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji, z wyjątkiem taksówek oraz aut: zabytkowych, nauki jazdy i posiadających instalację LPG
Okresowe badanie techniczne dotyczy każdego auta, motocykla i motoroweru, ale także np. wielu maszyn rolniczych i przyczep o dmc powyżej 750 kg. Okres ważności przeglądu zależy od tego, w jakim wieku jest auto – nowe pojazdy pierwszy raz w stacji kontroli muszą stawić się nie później niż po trzech latach od wyjechania z salonu, kolejne badanie jest ważne przez dwa lata, natomiast potem każde auto musi się już stawiać w SKP najpóźniej co 12 miesięcy. Od tej zasady istnieje wiele wyjątków, bo np. fabrycznie nowe auta wyposażone w instalację LPG, taksówki i auta nauki jazdy muszą pierwszy przegląd odbyć już po roku (i kolejne badania też!), a samochody zarejestrowane jako zabytkowe dostają przegląd dożywotnio.
15. Prawidłowa hierarchia ważności znaków i sygnałów drogowych na drodze to
Poprawna odpowiedź: 1. sygnały i polecenia wydawane przez policjanta, 2. sygnały świetlne, 3. znaki drogowe
Najważniejszą rolę w hierarchii ważności odgrywa osoba kierująca ruchem, najczęściej jest nią policjant. Następne miejsce zajmuje sygnalizacja świetlna, która znosi znaczenie znaków drogowych. Trzecią pozycję w hierarchii zajmują znaki drogowe (poziome i pionowe). Ostatnią pozycję stanowią przepisy ruchu drogowego. Najczęściej spotykaną zasadą jest reguła prawej ręki, mówiąca o tym, że pojazd nadjeżdżający z prawej strony ma pierwszeństwo.