Komenda Główna Policji przekazała, że zwycięzcą przetargu na 100 nowych radiowozów jest Skoda — poinformował dziennik.pl. Auta trafią do garnizonów w całej Polsce. Większość aut będą stanowiły Skody Scala. Będzie też kilkanaście Superbów.

Policjanci przeznaczyli na zakup aut ponad 20 mln zł, a kontrakt został podzielony na dwie części. Jeden obejmował samochody segmentu C, a drugi segmentu D. Ten pierwszy przewidywał kupno aż 83 pojazdów, na które zarezerwowano 15,5 mln zł. Zwycięzca — diler Skody CRH Żagiel Auto z Lublina — sprzedał auta za 13,9 mln zł. O zwycięstwie miały przesądzić dodatkowe punkty za doświetlanie zakrętów, czujniki parkowania z przodu i z tyłu, a także poduszka powietrzna kolanowa dla kierowcy.

Druga część przetargu okazała się zwycięska dla Superba, który dojdzie do floty drogówki. Za 17 radiowozów policja zapłaci 4,4 mln zł. Mundurowi mieli do przeznaczenia 4,6 mln zł.

Superb mocniejszy niż BMW

Piraci drogowi raczej nie będą mieli szans z Superbem, bowiem ma on napęd na wszystkie koła, silnik 2.0 TSI o mocy 280 KM, co zapewnia sprint do 100 km/h w 5,3 sekundy. To oznacza, że są szybsze nawet od BMW grupy SPEED. Auta będą w nadwoziu liftback.

Scala będzie napędzana jednostką 1.5 TSI o mocy 150 KM, która jest połączona ze skrzynią automatyczną dwusprzęgłową. Tutaj od 0 do 100 km/h auto rozpędzi się w 8,2 s, co również jest niezłym wynikiem.

Wszystkie kupione samochody będą oznakowane i to już w nowych barwach, czyli wyposażone w dodatkowe żółto-zielone fluorescencyjne pasy, które mają poprawić widoczność i rozpoznawalność radiowozów. Wcześniej w nowych barwach dotarło do nas już 78 egzemplarzy Kii Sportage. Auta będą miały również dużo lepsze oświetlenie uprzywilejowane. Będzie to aż 30 świateł LED, zamiast 10.

Wszystkie samochody trafią do jednostek policji do końca października 2023 r.