Po kilkuletniej fazie testów, która wypadła pomyślnie, władze Gliwic zdecydowały się wyposażyć w specjalne czujniki wszystkie autobusy komunikacji miejskiej (w sumie w 160). Z systemu nadawania priorytetu przejazdu przez skrzyżowanie może już również korzystać 90 pojazdów służb ratowniczych, czyli ambulansy, policyjne radiowozy czy wozy straży pożarnej.

Na czym polega to rozwiązanie? Ma na celu umożliwienie szybszego i bezpieczniejszego przejazdu ww. pojazdów przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. - Dzięki urządzeniom zainstalowanym w pojazdach, system określa pozycję GPS oraz decyduje o przyznaniu odpowiedniego priorytetu (nadawany w zależności od skrzyżowania, linii oraz opóźnienia danego kursu). System, w zależności od opóźnienia danego autobusu, przydziela dodatkowe sekundy zielonego światła potrzebne do opuszczenia skrzyżowania – czytamy w komunikacie Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Specjalny tryb sygnalizacji przygotowano dla służb ratunkowych. W przypadku zbliżania się pojazdu uprzywilejowanego do skrzyżowania, wszyscy inni kierowcy i piesi mają ustawiane światło czerwone. W ten sposób służby mogą bezpiecznie i bezkolizyjnie przejechać przez skrzyżowanie i szybciej dotrzeć do miejsca interwencji.

Gliwickie autobusy z priorytetem przejazdu przez skrzyżowania Foto: ZDM Gliwice
Gliwickie autobusy z priorytetem przejazdu przez skrzyżowania