Zgodnie z najnowszymi planami Grupy Volkswagen w Dreźnie mają być produkowane i kompletowane auta z napędem elektrycznym. Już od maja 2017 r. ma tutaj powstawać 35 aut dziennie. Pierwszym modelem jest Volkswagen e-Golf, który będzie powstawał w Wolfsburgu i Dreźnie.

Volkswagen zainwestował w modernizację Szklanej Manufaktury 20 mln euro. Dzięki temu do użytku oddano stację tankowania energii e-Mobility, która znajduje się przed fabryką i jest najwydajniejszą publiczną stacją tego typu w Dreźnie, zasilaną energią słoneczną. Przez rok, nawet cztery pojazdy elektryczne równocześnie będą mogły ładować tu swoje akumulatory bezpłatnie.

- Dzisiejszy dzień to kamień milowy w historii Szklanej Manufaktury na jej drodze ku przekształceniu się w „Center of Future Mobility”. Ale jest to przede wszystkim dobry dzień dla naszych pracowników, dla stolicy landu Saksonia i dla jego stolicy – W Dreźnie dla Volkswagena rozpoczyna się epoka elektrycznej motoryzacji” – powiedział nowy dyrektor fabryki, Lars Dittert. Wraz z podjęciem produkcji e-Golfa w Dreźnie znajdzie zatrudnienie od 250 do 300 pracowników. Początkowo zakład będzie pracował w trybie jednozmianowym.

Rozpoczęcie produkcji w Dreźnie jest elementem ofensywy marki Volkswagen w dziedzinie samochodów elektrycznych. Właśnie takie pojazdy mają stać się w najbliższej przyszłości specjalnością Volkswagena.

Podczas uroczystości wznowienia produkcji przedstawiono nowego Dyrektora Szklanej Manufaktury – Larsa Ditterta (43 lata). Dittert jest dyplomowanym inżynierem ds. organizacji i zarządzania produkcją (studia na tym kierunku ukończył w Dreźnie), później pracował w Audi w Neckarsulm w dziale kontroli produkcji, a następnie przez cztery lata w Skoda Auto w Mlada Boleslav. Tam pełnił funkcję Dyrektora Działu Sprzedaży i Controllingu. Ostatnio Lars Dittert był szefem Działu Controllingu w Volkswagen Saksonia.

Drezno, obok Autostadt w Wolfsburgu, jest miejscem, w którym klienci mogą odbierać elektryczne samochody marki Volkswagen. Są to takie modele, jak e-up!, e-Golf oraz Golf GTE i Passat GTE.

Przed rokiem Szklaną Manufakturę otwarto dla zwiedzających jako miejsce, w którym można doświadczyć tego, czym są motoryzacja elektryczna oraz cyfryzacja. Ponad 30 eksponatów, w tym samochodów, pozwala poprzez interaktywną zabawę przekonać się, jak w przyszłości będzie wyglądała komunikacja. W 2016 roku miejsce to odwiedziło ponad 85.000 zwiedzających, a ponad 2300 osób skorzystało z jazdy próbnej elektrycznym samochodem.