Taki czujnik nasłonecznienia pojazdu znajdziemy w większości samochodów z dwustrefową klimatyzacją. System ten pozwala na podzielenie wnętrza auta na dwie strefy. Do każdej z nich może być nadmuchiwane powietrze o różnej temperaturze. Takie rozwiązanie świetnie się sprawdzi np. w większych samochodach. Dzięki niemu można ustawić inną temperaturę dla lewej strony samochodu (dostosowaną do potrzeb kierowcy) i inną dla prawej (dopasowaną zaś do pasażera). W ten sposób system klimatyzacji działa sprawniej i w efekcie zwiększa się komfort jazdy.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zauważyłam, że sąsiad przeciera jabłkiem przednią szybę auta. Już wiem, dlaczego

Czujnik nasłonecznienia pojazdu — do czego służy? Wspiera system klimatyzacji

Z racji swojego położenia czujnik nasłonecznienia auta "mierzy" intensywność promieni słonecznych i dzięki temu może dostosować temperaturę klimatyzacji do warunków panujących na zewnątrz pojazdu. Działa przez cały czas — niezależnie od warunków pogodowych automatycznie przesyła informacje o temperaturze do systemu klimatyzacji. Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo, jeśli czujnik wyczuje, że jest mocno oświetlony przez promienie słoneczne, wyśle sygnał, żeby obniżyć temperaturę panującą wewnątrz auta.

Zobacz także: Pokazali, co zrobił pod cudzą posesją. Mieszkańcy Wołomina oburzeni

Żeby czujnik mógł prawidłowo działać i spełniać swoją funkcję, musi być całkowicie odkryty, dlatego tak ważne jest, aby nic na nim nie kłaść. Warto również uważać, aby go nie uszkodzić mechanicznie. Czujniki w różnych samochodach mogą się różnić kształtem, zabudową czy umiejscowieniem. Niektóre mogą być bardziej schowane lub zamontowane w przestrzeniach wewnątrz kratki wentylacji.

Niepozorna kulka ma też jeszcze jedną funkcję. To dzięki jej "odczytom" samochód w trybie "auto" wie, kiedy zapalić, a kiedy zgasić światła mijania.

Zobacz także: Komendant musi wypłacić kierowcy ok. 20 tys. zł. Policjant się pomylił