Przede wszystkim należy wiedzieć, że nowy znak nie dotyczy kierowców. Dlaczego? Te oznaczenia przeznaczone są wyłącznie dla pojazdów autonomicznych. Niemieckie władze zezwoliły na wprowadzenie nowych oznaczeń drogowych dla tego typu samochodów. To symbole orientacyjne, których zadaniem jest umożliwić pojazdom autonomicznym dokładne określenie swojego położenia. Tego typu oznaczenia zostały zainstalowane na bawarskiej autostradzie A9 między węzłami Pfaffenhofen i Holledau oraz na A93 w okolicach Regensburga.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Tajemnicza "klepsydra" na niemieckiej autostradzie to nie kod QR, choć go przypomina

Wygląd tajemniczych znaków przypomina nieskomplikowany rodzaj kodu QR. Ostre krawędzie figur geometrycznych oraz kontrastujące kolory mają być łatwe do rozpoznania przez "elektroniczne oczy" samochodów sterowanych przez komputery. Dla ludzkiego oka nachodzące na siebie trójkąty i kwadraty mogą przypominać klepsydrę.

Fakt, że znaki pojawiły się właśnie w tych konkretnych miejscach, nie jest przypadkiem. Te autostrady znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie głównych siedzib BMW oraz Audi. Z kolei siedziby Mercedesa oraz Porsche są zlokalizowane w promieniu ok. 200 km. Nic dziwnego, że tamtejsze "Autobahny" są zagłębiem testowym dla niemieckich marek premium.